Czy głogowianie wykażą inicjatywę?

0
1222
2014-07-30-budżet obywatelski spotkanie@Szansa-Głogów002

Projekt budżetu obywatelskiego ruszył w Głogowie. Trwa składanie wniosków. Do tej pory wpłynęło 21 wniosków. Czy ten projekt ma szansę powodzenia w naszym mieście? Czy głogowianie wykażą inicjatywę? Między innymi o tym co może być największym zagrożeniem dla BO rozmawialiśmy z przedstawicielami Stowarzyszenia SZANSA.

D. Jęczmionka – Jakie możliwości daje budżet obywatelski głogowianom?

Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia SZANSA – Obywatele nie mają wpływu na to w jaki sposób zostanie ustalony budżet. Decyduje o tym Rada Gminy. Natomiast teraz po raz pierwszy, my jako mieszkańcy miasta, możemy zadecydować o tym w jaki sposób wykorzystać tę część pieniędzy, która została przeznaczona na budżet partycypacyjny.

D. Jęczmionka – Od ponad 15 lat działa pani w sektorze pozarządowym, czyli dobrze zna pani lokalną społeczność. Na podstawie swoich doświadczeń jak pani ocenia powodzenie budżetu obywatelskiego w Głogowie?

A. Lechowska – Ja nie chcę być malkontentem i mówić że się nie uda. W naszym środowisku jest zainteresowanie tym budżetem, z tym że my pracujemy w specyficznym środowisku – ludzi aktywnych. Natomiast niestety wiedza na temat możliwości składania wniosków do budżetu w społeczności lokalnej jest bardzo niska. To wymaga przede wszystkim przygotowania edukacyjnego.

Trzeba zachęcić ludzi i opowiedzieć im na czym to polega, żeby narzekanie przekuć w działanie. Problem leży w aktywności mieszkańców. Obywatele mają wiele możliwości działania, bycia aktywnym. Przykładem może być inicjatywa obywatelska, która od wielu lat funkcjonuje w Głogowie, ale nikt z niej nie korzysta. Dlatego trzeba uaktywnić mieszkańców, ale to jest długi proces.

D. Jęczmionka – Brak dostatecznej wiedzy to jedno z zagrożeń, które może wpłynąć na niepowodzenie tego projektu. Mogą pojawić się jeszcze inne przeszkody np. zbyt skomplikowana procedura?

Dariusz Grzemny, Wice Prezes Stowarzyszenia, członek komisji weryfikującej składane wnioski – Procedura nie jest skomplikowana. Jedynym problemem tego wniosku może być budżet. Ale to nie ma być profesjonalnie wykonany budżet. Należy mniej więcej określić na co powinny być wydane pieniądze. Niestety brak wiedzy powoduje, że ludzie się boją podchodzić do takich procedur.

Problemem może być też czas, w którym należy składać wnioski, dlatego, że spora część okresu na składanie tych wniosków przypadła na okres wakacji. We wrześniu będzie tylko 15 dni na to, żeby złożyć wnioski. Jestem jednak pewien, że ludzie, którzy na co dzień działają i są aktywni będą składali wnioski.

D. Jęczmionka – Więc ilu członków stowarzyszenia SZANSA złoży swoje wnioski?

A. Lechowska – Jeszcze nie wiemy ile osób złoży, ale kilka wniosków na pewno będzie.

D. Jęczmionka –Jak SZANSA wspiera ten projekt?

A. Lechowska – Zorganizowaliśmy spotkanie z organizacjami pozarządowymi, bo zależało nam żeby przedstawiciele tych organizacji przekazali dalej informację o budżecie. Poza tym nasi wolontariusze roznoszą ulotki. Założyliśmy także profil na facebooku, na którym informujemy ludzi co się dzieje w ramach budżetu. Zamieszczamy informacje na głogowskich stronach organizacji pozarządowych. Te wszystkie działania prowadzimy jako organizacja pozarządowa, nie jesteśmy żadną agendą Urzędu Miasta.

D. Jęczmionka – Co jeszcze należałoby zrobić, aby tę aktywność głogowian pobudzić, żeby wzbudzić świadomość , że nie tylko mogą działać ale powinni. Od jesieni ubiegłego roku realizujecie projekt aktywny samorząd – aktywni obywatele. Można mówić już o efektach, widać jakieś zmiany w świadomości obywateli?

A. Lechowska – To jest długofalowa praca. Przykładem może być tu nasza współpraca z organizacjami pozarządowymi, której jeszcze kilka lat temu nie było. Teraz możemy cieszyć się z efektów, bo ludzie pracujący w organizacjach są rzeczywiście zaangażowani. To jest długi proces edukacyjny, trzeba podejmować jak najwięcej takich małych inicjatyw, żeby wciągać do nich obywateli. Budżet obywatelski jest taką inicjatywą.

D. Grzemny – To jest pierwsza inicjatywa tak naprawdę, gdzie urząd konsultuje się z obywatelami. Zobaczymy jak to dalej będzie działało.

D. Jęczmionka – Będą kolejne budżety obywatelskie w Głogowie ?

A. Lechowska – Myślę, że będą. Mamy nadzieję, że w przyszłym 2015 roku, plany dotyczące budżetu obywatelskiego zostaną uruchomione wcześniej np. w kwietniu. Wtedy będzie można poprowadzić sensowną i mądrą akcję edukacyjną.

D. Jęczmionka – Dziękuję za rozmowę.

Termin na składanie wniosków upływa 15 września. Do tej pory wpłynęło 21 wniosków, ale urzędnicy spodziewają się, że najwięcej wniosków wpłynie w ostatnich dniach –„Wiemy, że 10 wniosków jest w trakcie pisania”– mówi Piotr Poznański Kierownik Działu Polityki i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Miejskim. Najwięcej zgłoszonych projektów dotyczy budowy siłowni na powietrzu. Natomiast nie ma jeszcze żadnego wniosku, który dotyczyłby zadania niemajątkowego.

Głogowianie mogą składać projekty inwestycyjno-remontowe oraz projekty niemajątkowe, czyli np. zorganizowanie spotkania czy konferencji. Wartość jednostkowa zgłoszonego projektu majątkowego zlokalizowanego na terenie gminy nie może przekroczyć kwoty 200 tysięcy złotych brutto. Wartość zgłoszonego projektu niemajątkowego nie może przekroczyć kwoty 10 tysięcy złotych brutto. Aby dany pomysł można było zgłosić do budżetu, należy znaleźć poparcie co najmniej 30 głogowian.

Wszystkie informacje na temat budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie Urzędu Miasta. Poprzez tę stronę można także składać wnioski.