Kolejny raz o bezpieczeństwie na drogach wojewódzkich

0
1109
Foto: Redakcja

Odkąd w grudniu ubiegłego roku na drodze wojewódzkiej numer 329 na tak zwanej “górce jerzmanówce” doszło do poważnego wypadku drogowego, nie milkną dyskusje na temat bezpieczeństwa w tym miejscu. Przypominamy, że wtedy w wyniku dwóch wypadków śmierć na drodze poniosły cztery osoby. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Legnicy mające wyjaśnić przyczynę drugiego znaczenia. Jednak niezależnie od tego władze Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Powiatu Głogowskiego starają się zrobić wszystko żeby zwiększyć bezpieczeństwo na tym odcinku. Pod koniec lutego bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie na temat bezpieczeństwa.

28 lutego w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się spotkanie w sprawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze wojewódzkiej numer 292 i numer 329 na wysokości miejscowości Jaczów oraz na wysokości miejscowości Jerzmanowa. Na spotkaniu zorganizowanym przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu wzięli udział: Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie, Starostwa Powiatowego w Głogowie, Gminy Jerzmanowa oraz Rady Powiatu Głogowskiego. W trakcie spotkania ustalono, że na drodze numer 292 należy podjąć działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez zastosowanie aktywnego oznakowania D-6 (przejście dla pieszych) najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych oraz ich doświetlenie, wprowadzenia dodatkowego oznakowania przejść dla pieszych – z których korzystają piesi udający się do pobliskich szkół oraz przedszkola, znakami A-17 (dzieci), budowę azyli dla pieszych w obrębie istniejących przejść dla pieszych, przebudowę fragmentu chodnika łączącego ulice Henryka Głogowskiego z Kazimierza Wielkiego (“ślepe” zejście z chodnika na jezdnię), zmiany lokalizacji oznakowania C-16 (droga dla pieszych), wprowadzenia oznakowania B-36 (zakaz zatrzymywania się) od skrzyżowania Kazimierza Sprawiedliwego z Kazimierza Wielkiego w kierunku ronda oraz w kierunku ulicy Poniatowskiego. Ponadto ustalono działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze wojewódzkiej numer 329, które należy zrealizować przez wybudowanie zatoki autobusowej na wysokości osiedla Paulinów dla autobusów jadących od strony Lubina, wybudowanie lewoskrętu na skrzyżowaniu z drogą gminną do miejscowości Jaczów oraz przebudowę przejść dla pieszych wraz z azylami dla pieszych i aktywnym oznakowaniem D-6 w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową na wysokości miejscowości Jerzmanowa.

Poruszono również kwestię lokalizacji fotoradaru w obrębie tak zwanej “górki jerzmanowskiej”, przy czym jak wyjaśnił przedstawiciel DSDiK w związku ze zmianą obowiązujących przepisów sprawa dotyczy porozumienia pomiędzy zarządcą drogi, a Inspekcją Transportu Drogowego – mówi Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Głogowie To jednak nie koniec spotkań dotyczących bezpieczeństwa na tych drogach, bo w najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie, gdzie Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przestawi analizę możliwości realizacji zadań przedstawionych podczas spotkania.