Są pieniądze dla absolwentów w głogowskim Urzędzie Pracy

0
1252
2014-07-25-Damian Piątek zastępca Powiatowego Urzędu Pracy@Głogów-001

Wakacje to okres kiedy absolwenci szkół ponadgimnazjalnych podejmują ważne decyzje zawodowe. Studia dzienne, stacjonarne, szkolenia, często też zaczynają szukać pracy. Pierwszym krokiem na drodze w poszukiwaniu zatrudnienia jest rejestracja w Urzędzie Pracy. O tym jaką ofertę dla młodych osób ma przygotowany Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie rozmawialiśmy z zastępcą dyrektora głogowskiego Urzędu, Damianem Piątkiem.

D. Jęczmionka – Zacznijmy od statystyk. Ile osób bezrobotnych obecnie zarejestrowanych jest w Urzędzie Pracy?

Damian Piątek – Na koniec czerwca zarejestrowanych było 4 245 osób. Od miesiąca marca cały czas następował spadek bezrobocia. W sumie od marca z Urzędu wyrejestrowało się 643 osoby. Co do osób młodych także nastąpił spadek. Na początku roku, w styczniu zarejestrowanych było 880 osób. W chwili obecnej jest 725 osób. W maju po raz pierwszy zarejestrowało się 77 osób do 25 roku życia, a w czerwcu 57 osób.

D. Jęczmionka – Ten tzw. „wysyp” młodych, którzy ukończyli szkoły i przyszli zarejestrować się do Urzędu już nastąpił?

Piątek – To jeszcze nie jest ten okres gdzie rejestruje się najwięcej młodych. Często te osoby rejestrują się po wakacjach. Wtedy wyjaśniają się sprawy związane z maturami, młodzi zaczynają podejmować decyzje odnośnie studiów. Należy pamiętać, że Urząd Pracy ma przygotowaną ofertę dla tych osób, którzy nie podejmą studiów lub innej szkoły w systemie stacjonarnym.

D. Jęczmionka – Jak Powiatowy Urząd Pracy może pomóc młodym osobom, które wkraczają na rynek pracy?

D. Piątek – Główną usługą w Urzędzie Pracy jest pośrednictwo pracy, czyli osoba po zarejestrowaniu się ma dostęp do wszelkich ofert pracy. Kolejnym narzędziem jest poradnictwo i pomoc w przygotowaniu do poszukiwania pracy. Poprzez szkolenia możemy nauczyć osoby bezrobotne, jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą, jak przygotować druk aplikacyjny typu CV, życiorys. Poza tym mamy też do dyspozycji, codziennie do godz. 10:00, od poniedziałku do piątku, Klub Pracy, gdzie jest dostęp do komputera, internetu, drukarki i telefonu.
To wszystko to tzw. rzeczy miękkie, które są tutaj u nas na miejscu.

D. Jęczmionka – Jak Urząd Pracy przygotował się na tegorocznych absolwentów?

D. Piątek – My już w lutym myśleliśmy o tegorocznych absolwentach i w związku z tym pozyskaliśmy na początku marca pieniądze, z których sfinansowane zostanie 40 staży, które potrwają 4 miesiące. Nabór już się rozpoczął. Wniosek na staże składa pracodawca, który musi zadeklarować zatrudnienie takiej osoby na okres co najmniej 3 miesięcy po zakończeniu stażu. Ta propozycja skierowana jest do osób do 25 roku życia.

D. Jęczmionka – Naszą poprzednią rozmowę poświęciliśmy bonom, które Urząd Pracy oferuje młodym osobom bezrobotnym do 30 roku życia. Jakich form pomocy oprócz bonów młode osoby, zwłaszcza tegoroczni absolwenci mogą oczekiwać?

D. Piątek – W chwili obecnej finalizujemy działania dotyczące programu związanego z takimi zawodami jak pedagog, opieka socjalna, rehabilitacja, nauczyciel. Na razie dopracowujemy i ustalamy w jakich instytucjach osoby w tych zawodach mogłyby być zatrudnione.

Program jest odpowiedzią na potrzeby, które wynikły w momencie, kiedy ogłosiliśmy w lutym i marcu nabory na staże. Wtedy to bardzo dużo ofert wpłynęło od tego typu jednostek. Duże zainteresowanie było też po stronie osób bezrobotnych. Zwłaszcza, że mamy dużą liczbę absolwentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy pokończyli studia pedagogiczne o specjalności pedagogika opiekuńczo – wychowawcza, pedagogika resocjalizacyjna, edukacja przedszkolna.

Na razie jesteśmy na etapie dopracowywania tego programu, gdzie osoba rozpocznie od stażu, który później przerodzi się w zatrudnienie. Staże będą przeznaczone dla osób młodych bez doświadczenia zawodowego.

D. Jęczmionka – Kiedy miałby ruszyć ten program?

D. Piątek – Ten program planujemy od września. My go dzisiaj jeszcze finalizujemy i myślimy, że najpóźniej w II dekadzie sierpnia  pojawią się już konkretne informacje na ten temat.

D. Jęczmionka – Program będzie skierowany do konkretnej grupy zawodowej na rynku pracy. Czy Urząd ma propozycje dla osób w innych zawodach?

Piątek – Tak. Ustalamy właśnie kwestie dotyczące wsparcia absolwentów Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego, którzy kończą naukę i mogą podjąć pracę na terenie KGHM-u.

Urząd Pracy, a także Starosta Głogowski – Rafael Rokaszewicz rozmawiają z przedstawicielami KGHM-u o kwestiach dofinansowania realizacji tego programu, tak żeby osoby, które kończą naukę w tej szkole podjęły pracę czy nabywały doświadczenie w KGHM-ie. Obecnie mamy zabezpieczone na to pieniądze dla ok 20 absolwentów . Jeszcze ustalamy na ile KGHM się włączy w finansowanie tego programu i jaki będzie ostatecznie koszt. Wszystko powinno się wyjaśnić do końca lipca.

D. Jęczmionka – Dziękuję za rozmowę.

Przypomnijmy, że absolwenci mogą także skorzystać z bonów stażowych i bonów szkoleniowych, które zostały uruchomione w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Do przyznania jest 50 bonów stażowych. . Po rozpatrzeniu wniosków PUP przyznaje bon, który stanowi gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca ten zobowiąże się do zatrudnienia po zakończeniu stażu przez okres 6 kolejnych miesięcy.

Ponadto pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego po ukończeniu stażu przez deklarowany okres 6 m-cy, przysługuje premia w wysokości blisko 1.500 zł

Ruszył także nabór na bony szkoleniowe. Do rozdania jest 30 bonów. Po rozpatrzeniu wniosku PUP przyznaje bon, który stanowi gwarancję skierowania na wskazane szkolenie lub szkolenia i opłacenie kosztów, pod warunkiem, że osoba uprawdopodobni podjęcie pracy po tym szkoleniu. Bon szkoleniowy jest na kwotę 3.800 złotych.

Wszystkie bony skierowane są do osób do 30 roku życia. Więcej informacji na stronie Powiatowego Urzędu Pracy.