Zagraniczne praktyki uczniów z Chocianowa

0
1331

To już dziewiąty raz młodzież z Zespołu Szkół w Chocianowie z sukcesem odbyła staż zagraniczny. Tym razem projekt wystartował w programie ERASMUS+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, ale realizowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Podobnie jak rok wcześniej zaplanowany projekt obejmował dwa kierunki dokształcania młodzieży Zespołu Szkół w Chocianowie tj. mechatroniczny oraz obsługi turystycznej. Praktykę stażową uczniowie odbyli w krajach, gdzie dana branża jest najbardziej rozwinięta, a partnerzy zagraniczni gwarantują ciekawe miejsca pracy.

Łączne dofinansowanie projektu opiewało na kwotę 109 680,00 Euro. Już teraz można przyznać, że wygrany projekt o nazwie „Praktyka zagraniczna kluczem do sukcesu zawodowego” (autorstwa Małgorzaty Tarasiuk) został osiągnięty.

Mówi dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie Andrzej Wojtkowiak: Młodzież posiadała już pewne umiejętności, ale brakowało im doświadczenia przy pracy w usuwaniu różnych usterek oraz wykonywaniu standardowych czynności naprawczych różnego typu pojazdów i urządzeń – oraz dodaje – Uczestnicy zrealizowanego projektu odbywając praktykę stażową w poszczególnych warsztatach opanowali umiejętności i kompetencje w zakresie diagnozowania sprawności pojazdów i urządzeń, ich serwisowania z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, a także naprawy uszkodzonych podzespołów, wyszukiwaniu i usuwaniu usterek w działaniu różnych układów oraz w wykonywaniu prac elektroinstalacyjnych, a także typowych prac monterskich w warsztacie samochodowym. Natomiast uczniowie obsługi turystycznej zdobyli doświadczenia zawodowe przy pracy w obiektach hotelarskich w Sewilli tj. Hotel Catalonia Giralda, EME Catedral Hotel, Los Seises by Fontecruz Hotel, Ayre Hotel Sevilla, Hotel Casa 1800, AC Hotel Sevilla Forum by Marriott, Hotel Don Paco.

Wybrana spośród najlepszych 45-osobowa grupa uczniów we wrześniu i październiku 2016 roku wyjechała na staż do Lipska i do Sewilli. Uczniowie mieli wszystko zorganizowane tj. zapewniony transport w obie strony, ubezpieczenie, zakwaterowanie, atrakcyjne miejsca praktyki. Natomiast na miejscu otrzymali bilety miesięczne pozwalające na poruszanie się wszystkimi środkami transportu w obszarze miasta Lipska oraz Sewilli. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzymał wsparcie w postaci słowniczków technicznych, mapek, informatorów o Lipsku i o Sewilli oraz wysokie kieszonkowe, m. in. na wyżywienie. Wszystko finansowane było ze środków unijnych, ale też przy wsparciu powiatu polkowickiego, który zabezpieczył szkole 20% kwoty budżetu projektu.

Nie były to jedyne zagraniczne praktyki zawodowe dolnośląskiej młodzieży w ostatnim czasie. Należy chociażby wspomnieć o niedawnym wyjeździe do Niemiec uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie. Wszystkie tego typu inicjatywy z pewnością poszerzą ich horyzonty, dodadzą wiary we własne siły, ale także po prostu nauczą nowych umiejętności.

zagraniczne-praktyki-uczniow-z-chcianowa-2