Przekształcenie szpitala w spółkę i jego zadłużenie, to wciąż jeden z najważniejszych tematów w naszym mieście. Na ostatniej sesji Rady Powiatu, Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył interpelację w tej sprawie. Głogowscy radni chcą wiedzieć, jak zadłużenie szpitala wpłynie na kondycję finansową Powiatu, na jakim etapie są rozmowy z jego wierzycielami oraz jaki jest plan awaryjny w przypadku nieotrzymania dotacji z ministerstwa.
“Byłbym utopistą mówiąc, że ten rok zamkniemy z pozytywnym wynikiem” – tak o zadłużeniu szpitala mówił na ostatniej sesji Rady Powiatu, jego prezes Ryszard Brzozowski.
Szpital ma 159 wierzycieli, jednak większość zadłużenia jest w rękach dziesięciu z nich. Obecnie najbardziej newralgiczne są rozmowy z bankiem, dotyczące kredytu na kwotę ponad 13 mln zł, który przejął na siebie Powiat. Na razie bank nie wyraża zgody na prolongowanie spłaty tego kredytu. Zarząd Powiatu planuje zakończyć rozmowy z wszystkimi wierzycielami do końca tego miesiąca. Wtedy też będzie mógł złożyć wniosek o dotację do Ministerstwa. Rozmowy te są bardzo ważne, ponieważ kwota o którą Powiat będzie mógł starać się z Ministerstwa, zależy od tego ile wynegocjuje z wierzycielami. “Jeszcze parę rozmów jest przed nami, natomiast wszystko idzie w dobrym kierunku” – zapewnia Starosta Rafael Rokaszewicz.
Innego zdania są głogowscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Na specjalnie zwołanej konferencji, Krzysztof Sadowski i Mirosław Strzęciwilk podkreślali przedłużające się rozmowy Zarządu Powiatu z wierzycielami szpitala – “Istnieje teoretyczna możliwość, ze tej dotacji nie otrzymamy” – mówił Mirosław Strzęciwilk.
Na konferencji, radny Krzysztof Sadowski podkreślił niewłaściwą formę prowadzonych rozmów głogowskiego Powiatu z wierzycielami szpitala, które odbywają się głównie w Starostwie -“Naszym zdaniem powinno się to odbywać zupełnie inaczej, to Zarząd powinien pojechać do tych ludzi, którym winien jest pieniądze i w miłej atmosferze negocjować warunki pożyczki” – dodaje radny.
Radni poruszyli też kwestię biznesplanu szpitala, który ma być gotowy do końca tego roku – “Prosiliśmy zarząd, aby sam pomysł przekształcenia placówki w spółkę prawa handlowego, rozpocząć od biznesplanu. W zakładanym planie są rozwiązania, które można było wprowadzić już rok temu, to mogłoby doprowadzić do zmniejszenia zadłużenia szpitala” – mówił Sadowski na konferencji.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu, politycy Klubu Prawa i Sprawiedliwości, złożyli wnioski o informacje na temat wpływu szpitalnych zobowiązań na przyszłoroczny budżet Powiatu oraz informacje o to, na jakim etapie są rozmowy z wierzycielami. Klub PiS chce także, aby Zarząd przestawił plan awaryjny w przypadku nieotrzymania dotacji.