Historyczna wycieczka po Głogowie – najwyższa wieża ratuszowa na Dolnym Śląsku

0
1206
Arch.-2013-07-17-miejskie-obchody-rocznicy-nocy-krysztalowej@Glogow-01

Wakacje trwają już w pełni, szczęśliwie w tym roku dopisuje także pogoda, która sprzyja krótkim i długim wyjazdom. Większość z nas na urlop wybierze się zapewne nad morze, jezioro, czy w góry. Może przy okazji zwiedzi także jakieś zabytki w pobliskich miastach. Jednak zwiedzać można także w Głogowie. Razem z historykiem i wiceprezesem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Dariuszem Czają, co tydzień będziemy zachęcać do zwiedzania jednego z zabytków w Głogowie. Dzisiaj przedstawiamy Ratusz i wieże ratuszową.

Głogów nie jest miastem turystycznym. To jednak nie oznacza, że w naszym mieście nie ma miejsc, które można zwiedzić. Jednym z takich miejsc może być Ratusz i wieża ratuszowa, która w te wakacje jest bezpłatnie dostępna dla zwiedzających. Zanim jednak wybierzemy się żeby zobaczyć panoramę Głogowa warto poznać historie Ratusza i jego wieży. – Powstawanie ratusza było procesem długotrwałym. Wiemy, iż w Głogowie pierwszą budowlą murowaną na rynku była wieża. Natomiast początki ratusza określa się na pierwszą połowę XIV wieku. Pierwsza źródłowa wzmianka o ratuszu datowana jest na 1349 roku. W średniowieczu, wokół ratusza powstawało szereg obiektów handlowych, czego przykładem mogą nam posłużyć chociażby pozostałości po głogowskich sukiennicach, które są obecnie zagospodarowywane i wywołują sporą dyskusję wśród głogowian, co do zasadności tej inwestycji. Ratusz był symbolem rosnącej samorządności mieszczan, która nasiliła się w czasie podziału Głogowa na część królewską i książęcą, trwającą w okresie XIV-XV wieków przez 150 lat. Obecny kształt i wygląd ratusz posiada dopiero od połowy XIX wieku. Taki stan spowodowały gruntowne przebudowy, prowadzone w latach 1832-1835 – budowa skrzydła zachodniego, według projektu architekta Augusta Sollera oraz w od 1847 do 1850 roku – budowa skrzydła wschodniego. Głównymi przyczynami przebudowy ratusza był między innymi ogólnie zły stan budynku, oraz rozrastająca się pruska administracja – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Jak wiele obiektów w Głogowie, także Ratusz i wieże nie oszczędziła wojna. – Ratusz został odbudowany dopiero w latach od 1986 do 2002 roku. Obecnie jest siedzibą władz miejskich. Jedną z najbardziej bardziej okazale odrestaurowanych sal w budynku są: Sala Rajców oraz parterowe sale we wschodnim skrzydle – obecnie użytkowane przez restaurację z pięknie odrestaurowanymi sklepieniami z przełomu gotyku i renesansu oraz kolumnami, pośród których jedna z nich jest mocno otarta, gdzie zgodnie z legendą ostrzyć mieli o nią broń żołnierze napoleońscy – dodaje Dariusz Czaja.

Jednak największą atrakcją jest wieża ratuszowa, która ma ponad 80 metrów i jest najwyższą wieżą ratuszową na Śląsku a drugą (po wieży w Gdańsku) pod względem wysokości w Polsce. Na wieży ratuszowej znajdują się cztery tarcze zegara zrekonstruowane na wzór przedwojennych. – Ciekawostką jest fakt, iż w XIX wieku wskazówki zegara na wieży ratuszowej miały ustawione odwrotnie – to jest duża pokazywała godziny, a mała minuty. Sprawiało to sporo nieporozumień między przyjezdnymi a mieszkańcami miasta, którzy co ciekawe, byli z tego faktu dumni i traktowali takie rozwiązanie za znak wyróżniający miasto spośród innych – mówi Dariusz Czaja. Historia samej wieży także jest ciekawa. – Pierwsza wieża strażnica powstała na przełomie XIII-XIV wieku, Wieży nie oszczędziły działania ostatniej wojny, jej pozostałości, które przetrwały działania wojenne, przetrwały do lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy zostały wysadzone. Odbudowano ją w latach 1994-1998 na podstawie stanu z pierwszej połowy XVIII wieku. Oryginalne zachowało się częściowo tak zwane przyziemie z kamieni polnych i cegły średniowiecznej, które pierwotnie służyło za więzienie. Ogólnie w trakcie wieków kompleks ten nie był oszczędzany przez los. Budowle wielokrotnie płonęły, z czego największym pożarem określa się ten z 1574 roku, po którym odbudowano ratusz w stylu renesansowym a wieża otrzymała kopułę. Wtedy też cały kompleks zaliczał się do jednych z najpiękniejszych na Śląsku. Pożary kilkukrotnie nawiedzały ratusz i wieżę również w XVII wieku.Oblężenie miasta zakończyło pewien etap w historii obu budowli. Kres nastąpił 18 lutego 1945 roku, kiedy to w wyniku ciężkiego ostrzału artyleryjskiego ratusz stanął w płomieniach. Decyzja o odbudowie ratusza i wieży została podjęta przez władze miejskie dopiero w 1984 roku. Jakiś czas temu jednym z wiodących tematów dotyczących wieży ratuszowej była zasadność jej otynkowania – na wzór przedwojenny z 1933 roku. Jednak do dziś na razie prace te nie odbyły się, dając tym satysfakcję mieszkańcom miasta przeciwnym temu rozwiązaniu – tłumaczy Dariusz Czaja.

Obecnie w okresie wakacji istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania wieży ratuszowej. Na wieże można wejść od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 oraz w weekendy od 10.00 do 17.00. Przed wejściem należy zgłosić się do Centrum Informacji Turystycznej, z tyłu Ratusza.
Po za widokiem naszego miasta na wieży można także zobaczyć wystawę “Schody do historii” przedstawiającą dzieje Głogowa od czasów grodowych po lata powojenne oraz wystawę fotografii Głogowa z 1912 roku. Zdjęcia prezentowane są na wielkoformatowych wydrukach i przedstawiają widok naszego miasta na wszystkie strony świata fotografowany właśnie z wieży. Punkt widokowy znajduje się na 47 metrze, a pierwszy taras widokowy został otwarty dla zwiedzających w 1735 roku.

Na kolejną wirtualna wycieczkę po Głogowie zapraszamy 7 sierpnia. Wtedy razem z historykiem Dariuszem Czają wybierzemy się do Zamku Książąt Głogowskich.