Bony na pracę w głogowskim PUP-ie

0
1077
zdjęcie Arch.-2013-07-14-swiatowy-dzien-przedsiebiorczosci@Powiatowy-Urzad-Pracy@Glogow

Bony na zasiedlenie, szkoleniowe, stażowe, zatrudnieniowe – to nowe formy wsparcia dla młodych osób, oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy. Głogowski „pośredniak” pozyskał na tę formę aktywizacji blisko 412 tysięcy złotych. „Innowacyjność tych rozwiązań polega na pobudzaniu i podtrzymywaniu aktywności osób młodych w procesie poszukiwania zatrudnienia – mówi Damian Piątek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Powiatowy Urząd Pracy pozyskał z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej dodatkowe środki na aktywizację w kwocie blisko 412 tysięcy złotych z przeznaczeniem na pomoc osobom do 30 roku życia.

W ramach środków uruchomione zostaną nowe działania aktywizacyjne, które pojawiły się w ustawie o promocji i instytucjach rynku pracy, po jej nowelizacji w dniu 27.05.2014 r. Znowelizowana ustawa wprowadza nowe instrumenty aktywizacji osób bezrobotnych. Jednym z nich są bony.

Głogowski „pośredniak” udzieli wsparcia w postaci przyznania: 50 bonów stażowych, 30 bonów szkoleniowych, 5 bonów zatrudnieniowych oraz 5 bonów na zasiedlenie

Nabory wniosków o przyznanie bonów ogłaszane będą na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy. W chwili obecnej PUP finalizuje sprawy dotyczące procedury wnioskowania oraz właściwych druków wniosków i umów.

-„Innowacyjność tych rozwiązań polega na pobudzaniu i podtrzymywaniu aktywności osób młodych w procesie poszukiwania zatrudnienia. System ten powoduje jednocześnie odejście od obecnej praktyki stosowanej przez urzędy pracy zgodnie, z którą to urząd pracy ma zapewnić osobie młodej określone formy wsparcia. Bony w znacznym stopniu oddają inicjatywę osobie młodej” –  Damian Piątek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Przyznanie bonu jest jednocześnie zobowiązaniem Powiatowego Urzędu Pracy do pokrycia kosztów wynikających z decyzji młodej osoby odnośnie podjęcia szkolenia, stażu, zatrudnienia subsydiowanego, czy wreszcie zmiany miejsca zamieszkania związanej z podjęciem zatrudnienia.

Ogółem w 2014 r. na rzecz aktywizacji pozyskano środki w wysokości 8 mln. 133,3 tys. zł. To jest ponad 200 tys. zł więcej jak w roku ubiegłym.

Więcej na ten temat już wkrótce w Wywiadzie Tygodnia z Damianem Piątkiem.