WYWIAD TYGODNIA: Wakacje z książką

0
1232
zdjęcie Arch.-2013-07-20-miejska-biblioteka-publiczna@głogów-01

Od prawie miesiąca trwają wakacje, a to oznacza, że większość z nas może pozwolić sobie na trochę wolnego. Urlop to czas, kiedy możemy odpoczywać nad morzem, jeziorem, czy w górach. Jest to jednak także czas, w którym można nadrobić zaległości kinowe lub książkowe. My dzisiaj proponujemy nadrabiać zaległości książkowe. Z tej okazji wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie, aby zapytać o to, jakie książki w ostatnim czasie są najchętniej czytane i jakie nowości czekają mieszkańców Głogowa z w najbliższym czasie. Z Magdalena Rutą rozmawiała Renata Jurek, kierownik działu udostępniania dla dorosłych.

W ostatnim czasie Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie otrzymała dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ile jest tych pieniędzy i na co zostaną przeznaczone?

Renata Jurek: Faktycznie Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie otrzyma dotacje z Biblioteki Narodowej, która przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to pieniądze w ramach programu na zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Z tej puli otrzymamy 34 tysięcy złotych. Z tym, że jesteśmy zobowiązani do wydania 1/3 z tej kwoty na publikacje przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. W naszym przypadku będzie to kwota 11 400 tysięcy złotych. Ponadto w ramach dotacji możemy nabyć publikacje, które ukazały się drukiem lub na innych nośnikach. Mogę to być książki mówione, elektroniczne, czy takie przeznaczone dla osób niewidomych. Słowem wszystko, co jest teraz dostępne na rynku księgarskim. Natomiast ze środków tej dotacji nie możemy zakupić czasopism, programów i gier komputerowych, filmów i nagrań muzycznych. Nie możemy także nabyć kolekcji historycznych od prywatnych kolekcjonerów oraz z antykwariatów. Myślimy, że te pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne nowości do naszej biblioteki.

W takim razie, kiedy mieszkańcy Głogowa będą mogli się spodziewać nowych książek na półkach?

R.J: Wygląda to tak, że my składamy zamówienia do działów opracowania. Tam się tym zajmują. Myślę, że trochę to potrwa, ale na pewno nowości pojawią się w najbliższym czasie.

Wspomniała Pani o różnych formach książek. Dzisiaj mamy nie tylko książki papierowe, ale także elektroniczne, czy mówione. Czy takie książki również znajdują się w bibliotekach w Głogowie? Czy są chętnie wypożyczane?

R.J: Na pewno ciągle jednak wersja książki papierowej wygrywa i jest najchętniej wypożyczana. Natomiast z drugiej strony wielkim zainteresowaniem cieszy się u nas książka mówiona, czyli audiobooki. Także polecam i zapraszam do korzystania z naszych zbiorów. Mamy wiele nowości i dość szeroką gamę, jeżeli chodzi o pozycje. W naszych zbiorach znajduje się zarówno literatura dla dzieci i młodzieży, jak i sensacje, kryminały, obyczajówkę i dokumenty dla dorosłych. Oprócz audiobooków polecamy także płyty muzyczne. Również mamy szeroką gamę i również jest chętnie wypożyczana. Jeżeli chodzi zaś o książkę elektroniczną to u nas istnieje możliwość zarejestrowania się i korzystania z zasobów Biblioteki Wojewódzkiej. Biblioteka Wojewódzka udostępnia ponad dwa tysiące tytułów. Oczywiście warunkiem jest posiadanie naszej karty, czyli bycie naszym czytelnikiem. My podajemy pin do korzystania, wchodzi się na stronę i można bezpłatnie korzystać. Takim rozwiązaniem zainteresowanych jest sporo osób. W zasobach Biblioteki Wojewódzkiej znajdują się książki popularnonaukowe, więc z tego rozwiązania bardzo chętnie korzystają studenci.

Porozmawiajmy teraz o wakacjach. To taki czas, kiedy wielu z nas ma trochę więcej czasu chociażby na przeczytanie książki. Widać, że w bibliotece pojawia się trochę więcej czytelników?

R.J: Czas wakacyjny sprzyja temu, że biblioteka nie jest pusta. Czy pada deszcz, czy jest ładna pogoda to my zawsze mamy czytelników i bardzo chętnie wypożyczają u nas książki. Przypomnę tylko, że w tej chwili po zmianie regulaminu na swoim koncie można mieć nawet 15 pozycji. W środę naszą bibliotekę odwiedziło 80 osób. Także poniedziałek mamy sporo czytelników. To zapewne z racji tego, że w weekend biblioteki są nieczynne, bo przypominam, że na czas wakacji biblioteki czynne są od poniedziałku do piątku.

W takim razie, jakie pozycje cieszą się największą popularnością wśród czytelników?

R.J: Tak jak w ubiegłym roku nadal chętnie wypożyczana jest seria “Milenium”. W tej chwili hitem wśród pań jest książka “50 twarzy Grey”. Mamy już dostępną w bibliotece także drugą i trzecią cześć tej książki. Wśród kryminałów dużą popularnością cieszy się saga Kamili Landsberg, ale również Borys Akunin, oraz od Olga Rudnica. Olgę Rudnicką czytają kobiety i mówią, że to świetny kryminał. W tym roku, jeśli chodzi o fantastykę króluje “Gra o Tron”. Ciągle czytany jest także Andrzej Sapkowski. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się także literatura dla pań. W ogóle panie są naszym największym gronem czytelników oczywiście oprócz studentów. Nie ma dnia żeby czytelniczki nie pytały się o Nicolasa Sparks’a, bo to jest właśnie taka literatura łatwa i przyjemna i właśnie bardzo wakacyjna. Popularna jest też Barbara Rybałtowska, Nora Roberts, Katarzyna Enerlich, którą tutaj gościliśmy. Popularna jest także cała saga “Szlak oliwkowy” oraz Małgorzata Gutowska – Adamczyk z “Cukiernią pod amorem” oraz z kolejnymi częściami.

Jeżeli przyjdzie ktoś do biblioteki i powie, że potrzebna jest książka do walizki to czy może liczyć na wsparcie i radę?

R.J: Oczywiście coś znajdziemy. Na pewno mamy już księgozbiór przebrany, bo mamy już lipiec i sporo książek jest już wypożyczona, ale zawsze coś się znajdzie. Jeżeli to nie będzie powieść to można poszukać coś także z dokumentów, czy reportaży.