WYWIAD TYGODNIA: Oddając szpik możemy uratować życie

0
1562

23-06-2013-druzyna-szpiku

Za dwa tygodnie (7 lipca) w miejscowości Grębocice odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. W tym czasie każdy mieszkaniec Grębocic oraz osoby przyjezdne będą mogły wypełnić formularz, pobrać wymaz i zarejestrować się, jako Dawca Szpiku. Później zaś być może nadarzy się okazja uratowania komuś życia. Akcja rejestracji potencjalnych dawców odbędzie się w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Kościelnej 21 w Grębocicach w godzinach od 10.00 do 16.0. Z tej okazji o oddawaniu szpiku kostnego i ratowaniu życia z jednym z organizatorów akcji, Robertem Kargolem rozmawiała Magdalena Ruta.

Magdalena Ruta: Jest Pan członkiem Drużyny Szpiku. Proszę powiedzieć, dlaczego to takie ważne żeby rejestrować się jako dawca?

Robert Kargol: Bycie członkiem Drużyny Szpiku nie oznacza obowiązku bycia Potencjalnym Dawcą Szpiku. Do Drużyny Szpiku wstąpiłem w 2010 roku a dopiero potem szukałem Banku, w którym mógłbym zarejestrować się jako Potencjalny Dawca. Zarejestrowałem się i edukuję innych, bo wciąż za dużo osób umiera na raka krwi nie znajdując swojego dawcy. Wciąż za mało jest dawców w światowych bankach i dlatego ja tam jestem…

M.R: Zapisujemy się jako dawca i możemy czekać czasami nawet całe życie aż zadzwoni telefon z informacją “jesteś kogoś bliźniakiem genetycznym”. To ważne żeby wtedy nie stchórzyć i nie zmienić zdania. Pan jest przygotowany na taki telefon, czy może już go Pan otrzymał?

R.K: To prawda, oczekiwać na ten “upragniony” telefon możemy do nawet do “końca życia” lub usłyszeć pytanie: “czy nadal chce Pan, Pani zostać dawcą szpiku?” w każdej chwili, już po kilku miesiącach od momentu rejestracji… Nie, ja nie usłyszałem jeszcze takiego pytania, ale wśród moich znajomych są takie osoby. Tak, jak Pani nazwała “stchórzenie” w tym momencie to nic innego jak wyrok śmierci dla gdzieś tam oczekującego na ratunek biorcy. Decyzja o rejestracji musi być, więc rozważna i ostateczna, nieodwracalna.

23-06-2013-druzyna-szpiku-kb

M.R: Jak wygląda sama rejestracja i późniejsze oddanie szpiku?

Rejestracja zależy od metody pobrania materiału do badań. Każda rejestracja poprzedzona jest wypełnieniem formularza, udzieleniem odpowiedzi na kilka pytań medycznych i podjęcie ostatecznej decyzji. Następnie przystępujemy do pobrania materiału do badań, Metody są dwie: pobranie około 10 mililitrów krwi lub własnoręczne pobranie śliny z wewnętrznych stron policzków. W Grębocicach rejestracja odbędzie się tą drugą metodą, bezinwazyjną a więc bezbolesną. O szczegółach samego faktu oddania szpiku można przeczytać
na stronach: www.dkms.pl lub www.darszpiku.pl, bo za długo by o tym opowiadać. Oczywiście każdej osobie, która na miejscu spyta mnie czy innych wolontariuszy udzielimy informacji.

M.R: Ważne jest także oddawanie krwi, bo to lek, którego nie można zastąpić. Jak wygląda procedura oddawania krwi?

R.K: Krew możemy oddawać w Centrach Krwiodawstwa na terenie całego kraju. Kobiety mogą oddawać krew nie częściej, niż co 12 tygodni, a mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni. Jednorazowo zdajemy 450 mililitrów krwi. Tak jak Pani mówi, krew to lek i to taki, którego nic nie jest w stanie zastąpić a krwi też często brakuje.

M.R: W najbliższym czasie – 7 lipca w Grębocicach odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Jak dokładnie będzie wyglądało to wydarzenie?

R.K: Tak jak wcześniej zostało już wspomniane w dniu 7 Lipca 2013 roku o godzinie 10.00, w Centrum Aktywności Społecznej, przy ulicy Kościelnej 21 w Grębocicach rozpocznie się rejestracja Potencjalnych Dawców Szpiku. Każda dorosła osoba, która w dniu rejestracji ukończy 18lat -należy posiadać przy sobie dowód osobisty i nie skończy 55 lat, będzie zdrowa, zdecydowana i nie będzie ważyła mniej niż 50 kilogramów będzie mogła zarejestrować się jako Potencjalny Dawca Szpiku. Pobranie materiału do badań odbędzie się
metodą bezinwazyjną a więc nic to nie boli.

M.R: Czemu występuje górna granica w możliwości rejestracji? Czy to znaczy, że jeżeli zarejestrujemy się przed 55 rokiem życia, ale w czasie oczekiwania na telefon przekroczymy ten wiek, to wtedy jesteśmy automatycznie wypisywani? Innymi słowami, czy osoba po 55 roku życia nie może być dawcą?

R.K: Do 55 roku życia można się zarejestrować natomiast dawcą można zostać do 60 roku życia. Po ukończeniu 60 roku zostajemy automatycznie wypisani z rejestru dawców.

17-05-2013-druzyna-szpiku

M.R: Co dzieje się po oddaniu szpiku? Czy dawca może później normalnie funkcjonować, na przykład uprawiać sport?

R.K: Tak, po pobraniu szpiku dawca normalnie funkcjonuje. Po pobraniu szpiku wracamy do normalnego życia i normalnie funkcjonujemy, a pobrany od nas szpik regeneruje się całkowicie po 14 dniach od dnia pobrania.

M.R: Czy jako drużyna szpiku macie także inne pomysły na “rozreklamowanie” rejestracji i oddawania szpiku?

R:K: Jako Drużyna Szpiku przede wszystkim edukujemy społeczeństwo o konieczności bycia dawcą szpiku, obalamy mity na temat sposobów pobrania szpiku, organizujemy i bywamy zapraszani do szkół na spotkania z młodzieżą, propagujemy dawstwo szpiku na różnego rodzaju imprezach sportowych. Nasi członkowie biegają w koszulkach Drużyny, jeżdżą na rowerach, grają w piłkę nożną, ale przede wszystkim nosząc koszulkę Drużyny Szpiku stajemy się ambasadorami zdrowia.
O działalności Drużyny Szpiku i naszych akcjach można przeczytać na stronie www.darszpiku.pl na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.