W Polkowicach jest dobry klimat dla biznesu

0
1860
2015-10-09 W Polkowicach jest dobry klimat dla biznesu @UG Polkowice (fot. UG Polkowice)

Firma Atlas Copco Polska odebrała dziś (08.10) w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Polkowice oficjalne pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W polkowickiej podstrefie przedsiębiorstwo wybuduje nowoczesne centrum serwisowo-remontowe maszyn górniczych. Uroczyste powitanie nowego inwestora LSSE zostało połączone z przystąpieniem Polkowic do grona partnerów Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego.

Atlas Copco Polska to czołowy producent sprężarek stacjonarnych i przewoźnych, generatorów, sprzętu budowlanego, maszyn górniczych oraz narzędzi przemysłowych.

W polkowickiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudujemy nowoczesne centrum serwisowo – remontowe maszyn górniczych. Będzie ono miało powierzchnię 2 tys. m2. Zatrudnienie znajdzie w nim 56 osób, zasięg działania to  region centralnej Europy, w tym m.in. Polska, Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia – mówił dziś Piotr Szuliga, członek zarządu Atlas Copco Polska. Wartość inwestycji to 5 milionów złotych.

Firma Atlas Copco Polska może się pochwalić ponad 140-letnią historią. Na całym świecie daje pracę 44 tysiącom osób. Roczny obrót firmy kształtuje się na poziomie 10 miliardów euro. W Polsce Atlas Copco działa od 1994 r. i zatrudnia ponad 350 osób.

– Każdy nowy inwestor w polkowickiej podstrefie LSSE to dla nas powód do zadowolenia. Nasze sukcesy to efekt bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządami – gminnym i powiatowym oraz zarządem LSSE. Gmina ma też wiele innych atutów, dbamy o dobre relacje z inwestorami – podkreślał Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, twierdzi, że Polkowice powinny być wzorcem dla innych samorządów, ponieważ doskonale wiedzą nie tylko jak rozwijać się pod względem gospodarczym, lecz także jak zapewnić swoim mieszkańcom najlepsze warunki do życia.

– Polkowice są przykładem gminy, która doskonale wie jak przyciągać inwestorów. Z dumą patrzymy na rozwój samorządu i tworzenie przyjaznego miejsca, nie tylko do prowadzenia biznesu, ale przede wszystkim do życia – mówiła w trakcie dzisiejszej uroczystości Ilona Antoniszyn-Klik. – Gratuluję burmistrzowi Wabikowi doskonałej pracy na rzecz rozwoju nie tylko gminy, ale także całego regionu. W Polkowicach jest świetny klimat dla inwestorów. To efekt nie tylko atrakcyjnej lokalizacji, ale także tego, że w Polkowicach jest wiele możliwości spędzania czasu wolnego. Gmina jest atrakcyjna pod wieloma względami – przyznała Ilona Antoniszyn-Klik.

Zdanie to podziela także Rafał Jurkowlaniec, prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – Polkowice to gmina, która ma wielkie sukcesy w pozyskiwaniu nowych inwestorów. Często namawiam innych samorządowców, by przyglądali się działaniom Polkowic, naśladowali je, a odniosą sukces – zaznaczał.

Dzisiejsze spotkanie było także okazją do przyjęcia Polkowic do Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. – Nie bez powodu w Polkowicach zdecydowały się zainwestować firmy z branży motoryzacyjnej takie jak Volkswagen Motor Polska, SITECH czy Sanden Manufacturing Polska. Tutaj po prostu znalazły najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. Teraz doświadczenie samorządu w kontaktach biznesowych z inwestorami zostanie jeszcze lepiej wykorzystane na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej w regionie. Jestem przekonany, że Polkowice wskażą pozostałym partnerom Klastra ścieżkę, którą powinny podążać samorządy i przedsiębiorcy, aby jeszcze lepiej współpracować i budować swój kapitał – mówił Rafał Jurkowlaniec.

Warto dodać, że zezwolenie dla firmy Atlas Copco jest czwartym wydanym w tym roku w LSSE, a 140 od początku działalności strefy.