„Starość nie jest taka zła”

0
1569
2015-10-08 Starość nie jest taka zła @PWSZ (fot. A. Błaszczyk).jpg 2

Badania wskazują, że blisko 14% osób po 65 roku życia ma symptomy depresji. Prawie 2% seniorów choruje na ciężkie depresje. O tym, jak dbać o samopoczucie, zachować pogodę ducha i optymizm w jesieni życia, dyskutowali uczestnicy konferencji „Psychospołeczne i kulturowe aspekty zdrowego starzenia się”, która odbyła się wczoraj, 7 października, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie.

Konferencja została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz Głogowski Uniwersytet Trzeciego Wieku z okazji XXIII Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest 10 października.

Konferencja adresowana była przede wszystkim do seniorów. – Temat depresji dotyczy w dużej mierze osób starszych, osamotnionych, które tracą bliskie osoby. W konferencji uczestniczą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale także przedstawiciele instytucji pomocowych, pracujących na terenie powiatu głogowskiego i polkowickiego – mówi Danuta Gross, prezes Głogowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Konferencja wpisuje się w program ochrony zdrowia psychicznego, realizowany przez głogowski samorząd w latach 2013-2015. – Jednym z jego punktów, w którym bierze udział także Uniwersytet Trzeciego wieku jest zdrowe starzenie się. Jest to projekt skierowany do osób dojrzałych, ale niekoniecznie starszych. Mówimy o starzeniu się, czyli procesie całożyciowym – wyjaśnia dr hab. Marian Marcinkowski, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, jeden z prelegentów konferencji.

2015-10-08 Starość nie jest taka zła @PWSZ (fot. A. Błaszczyk)

Osoby powyżej 65 roku życia stanowią 14% polskiego społeczeństwa, według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 r. liczba ta ulegnie podwojeniu. – Wszyscy się starzejemy, jednak można zrobić bardzo wiele, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i korzystać w pełni z życia. Tej problematyce poświęcona jest dzisiejsza konferencja – mówi Agnieszka Dyk, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Głogowie.

Ja staram się żyć w miarę aktywnie, chodzę na zajęcia dla seniorów, gimnastykuje się, ale mam sąsiadki, które siedzą zamknięte w domach i nic im się nie chce – mówi jedna z uczestniczek konferencji. – Trzeba się przemóc i żyć na tyle aktywnie, na ile się da, wtedy ta starość nie jest taka zła – dodaje.

Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej zaproszeni goście, specjaliści z dziedziny psychiatrii i psychologii, wygłaszali krótkie prelekcje na temat m.in depresji po śmierci bliskich osób, zdrowia psychicznego w rożnych fazach życia. Następnie, po części teoretycznej, odbyły się prezentacje różnych instytucji pomocowych, m.in. Domu Dziennego Pobytu, Głogowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Domu Pomocy Społecznej Magnolia.