Rozpoczęto prace na terenie głogowskiego teatru

0
1410
2016.07.01. Prace archeologiczne, Teatr im. A. Gryphiusa

W Teatrze im. A. Gryphiusa w Głogowie trwają prace archeologiczne. To niezbędny etap przygotowania obszaru pod budowę. Naukowcy będą badać ruiny do końca lipca. Prace trwają również na drugim zabytku na terenie głogowskiego Starego Miasta – na murach wieży kościoła św. Mikołaja. Zabezpieczana jest ich konstrukcja, aby zapewnić bezpieczeństwo osób zwiedzających historyczne mury.

Rozpoczęły się już prace archeologiczne na terenie Teatru im. A. Gryphiusa. Jest to pierwszy etap prac, który prowadzone są celem przygotowania terenu pod budowę.  Prace naukowców mają potrwać do końca lipca 2016 roku. Poza teatrem, prace prowadzone są także na murach innego zabytku znajdującego się na głogowskiej starówce. Trwa zabezpieczanie konstrukcji murów kościoła św. Mikołaja.

Na terenie głogowskiego teatru, który w najbliższych latach – zgodnie z zapowiedzią prezydenta Głogowa – zostanie odbudowany, prowadzone są odkrywkowe prace archeologiczne. W dniu 15 czerwca br. zawarto umowę z konsorcjum firm Muzeum Archeologiczno-Historyczne AKME Wrocław, RAGEN Sp. z o. o. Głogów. Wartość zadania to 101.499,72 złote. Po zakończeniu prac archeologicznych możliwe będzie przejście do kolejnego etapu prac nad odbudową głogowskiego zabytku. Przypominamy, że w pierwszej kolejności ma zostać odbudowana historyczna część Teatru im. A. Gryphiusa, a najważniejszym założeniem władz miasta jest to, by możliwie najbardziej przypominał obiekt sprzed II wojny światowej. Jeśli teatr zostanie odbudowany, będzie on najstarszym teatrem miejskim w Polsce.

Kolejnym zabytkiem, przy którym trwają obecnie prace, jest wieża kościoła św. Mikołaja na Starym Mieście. Zabezpieczana jest konstrukcja murów. Umowę na wykonanie wymienionych prac podpisano 1 kwietnia 2016 roku. Wykonawcą prac jest firma ARCHITEKTON z Głogowa. Wartość umowy to 575.000 złotych, a termin zakończenia prac planowany jest na 31 października 2016 roku. Zgodnie z informacją  Prezydenta Głogowa, Rafaela Rokaszewicza, z lutego tego toku, wieża jeszcze przed końcem 2016 r. ma być zabezpieczona na tyle, by można było ją zwiedzać w bezpiecznych warunkach. Po wykonaniu prac zabezpieczających mury, zostanie zdemontowane ogrodzenie wokół zabytku. Ruiny kościoła św. Mikołaja mają być dostępne dla zwiedzających.