Rada Gospodarcza w Głogowie? Przedsiębiorcy z entuzjazmem przyjęli pomysł

0
1265
2015-02-03-głogowscy przedsiębiorcy-spotkanie z prezzydentem@Głogów

O jej powstaniu mówi się już od kilki lat. Ma pełnić funkcję doradczą i konsultacyjną. Mowa o Radzie Gospodarczej, która ma skupić głogowskich przedsiębiorców i pracodawców, by wspólnie w władzami miasta rozwiązywać ich problemy.

Pod koniec stycznia odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza z przedstawicielami głogowskich przedsiębiorców i pracodawców. Celem spotkania było omówienie zasad i charakteru działalności Rady Gospodarczej, która ma powstać w Głogowie w najbliższym czasie.

Wsłuchać się w głos przedsiębiorców…

„Temat od lat poruszany, ale do tej pory nie wdrożony w życie. Ja postanowiłem spotykać się z przedsiębiorcami, by czerpać z ich wiedzy i opinii na temat życia gospodarczego Głogowa.” – mówi Rafael Rokaszewicz.

Jak zapowiada prezydent, Rada Gospodarcza ma być organem konsultacyjno-doradczym, który będzie opiniował niektóre akty prawa miejscowego, szczególnie te dotyczące przedsiębiorców i głogowskiego biznesu.

„Chcemy wysłuchać przedsiębiorców, dowiedzieć się jakie mają problemy i wspólnie je rozwiązywać” – wyjaśnia Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa.

O planach dotyczących powołania Rady Gospodarczej mówiło się już od dawna – „Nie wiedziałem jaki będzie odbiór przedsiębiorców na tę propozycję. Jak się okazało zrzeszeni w organizacjach i stowarzyszeniach przedsiębiorcy z entuzjazmem przyjęli moją propozycję o utworzeniu organu doradczego w postaci Rady Gospodarczej” – mówi prezydent Głogowa.

Z pomysłu zadowolony jest Maciej Junke, rzecznik Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Głogowie, który od grudnia 2013 roku działa w mieście   – „Gdy tworzyliśmy struktury naszego stowarzyszenia, taka rada była naszym marzeniem, teraz jesteśmy już bardzo blisko realizacji. Cieszę się, że przedsiębiorcy otrzymają wsparcie władz Głogowa, to bardzo ważne, że będziemy działać razem.”

„Każdy z nas ma bogate doświadczenia, możemy się tym wszystkim podzielić z tymi, którzy np. dopiero zaczynają swoją działalność. Jeżeli razem z władzami miasta stworzymy przyjazny klimat dla przedsiębiorców, odczują to także ci, którzy korzystają z ich usług” – dodał Bogdan Kowalczyk z firmy Komak.

Kolejnym krokiem do powołania Rady Gospodarczej w Głogowie będzie otwarte spotkanie dla wszystkich głogowskich przedsiębiorców.

Akcja „Kupuj w Głogowie”

Głogowscy przedsiębiorcy już wcześniej rozpoczęli walkę o swoje interesy. Połączyli siły, by wspólnie konkurować z istniejącymi marketami i galeriami, które dopiero mają powstać. Zorganizowali akcję pod nazwą „Kupuj w Głogowie”, której celem jest przyciągnięcie klientów do małych, lokalnych sklepów i firm.  Konsumentów do kupowania w lokalnych sklepach ma zachęcać Karta Klienta, dzięki której można korzystać z rabatów i zniżek.

W akcji bierze udział ponad 30 głogowskich firm. Rozdano też 2 tysiące kart.

Polityka podatkowa będzie jednym z pierwszych zagadnień

Podczas ostatniego spotkania padły już konkretne zagadnienia, którymi w najbliższym czasie przedsiębiorcy chcieli by się zająć. Chodzi tu głównie o problemy podatkowe, ożywienie pewnych części miasta Głogowa tj. jak Stare Miasto czy dzielnica przemysłowa.

Z pewnością bolączką głogowskich przedsiębiorców są wysokie podatki od nieruchomości. Jeden z przedsiębiorców wylicza, że zakładając firmę kilkanaście lat temu płacił podatek za nieruchomość 150 mkw w wysokości 2.200 zł. Dziś, za ten sam lokal płaci 5 tysięcy.

Władze miasta biorą pod uwagę możliwość zróżnicowania podatku od nieruchomości.

– „To na jakich zasadach będzie oparta nowa polityka podatkowa wymaga konsultacji z przedsiębiorcami (…) trzeba przeprowadzić dialog społeczny, zapytać przedsiębiorców, wsłuchać się w ich głos i przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne” – zapowiada zastępca prezydenta Głogowa, Piotr Poznański.

Działania te mają doprowadzić do ożywienia gospodarczego w mieście, a zwłaszcza Starego Miasta.

Głos w sprawie podatków zabrał także Michał Frąckowiak prezes głogowskiego Koła Nowej Prawicy

– „Faworyzowanie wyłącznie terenu starówki uważam za błędne. Należy pomóc wszystkim przedsiębiorcom i nie dopuszczać do sytuacji, w której to przedsiębiorcy spoza Starego Miasta będą ponosić większe koszty funkcjonowania, a może nawet pokrywać umorzoną lub zmniejszoną wartość podatku ze starówki. Apeluję do władz miasta o rozważenie możliwości poszerzenia tej strefy o całe miasto Głogów z wyłączeniem obszaru terenów Huty Miedzi Głogów. Takie rozwiązanie zapewni małym i średnim przedsiębiorcom lepsze warunki do rozwoju swoich firm, co przełoży się spadek bezrobocia w Głogowie” – mówi Michał Frąckowiak i przypomina, że pomysł obniżenia lub likwidacji podatków od nieruchomości był jednym z głównych punktów jego programu wyborczego.

Kolejnym podatkiem, który jest dużym obciążeniem dla przedsiębiorców to podatek od tzw. deszczówki. Przedsiębiorcy mają też propozycję, by zmniejszyć abonament na strefy płatnego parkowania.

Otwarte spotkanie z przedsiębiorcami

Na styczniowym spotkaniu ustalono, że kolejnym etapem będzie przygotowanie zasad współpracy. W najbliższym czasie planowane jest otwarte spotkanie z przedsiębiorcami, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele związków zrzeszających przedsiębiorców jak i ci którzy nie są nigdzie zrzeszeni. Na kolejnym spotkaniu wybrane zostanie prezydium, które regularnie będzie spotykać się z władzami miasta.

Rada Gospodarcza zostanie powołana przez zarządzenie prezydenta. „W Głogowie mamy kilka tysięcy przedsiębiorców. Jeżeli uda się wdrożyć w życie pomysły, o których mówią przedsiębiorcy to z pewnością będzie to z korzyścią dla utrzymania istniejących miejsc pracy oraz tworzenia nowych.” – twierdzi Rafael Rokaszewicz.