Przewlekły suchy kaszel: Kiedy poradzić się lekarza?

0
917

Przewlekły suchy kaszel u osób nie palących papierosów, nieustępujący przez kilka tygodni, może być oznaką wielu schorzeń. Jeżeli dolegliwości tej towarzyszą zmęczenie, duszności czy ból w klatce piersiowej podczas próby nabrania powietrza, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i wykonanie badań.

Najczęstszą przyczyną przewlekłego suchego kaszlu jest stan zapalny górnych dróg oddechowych. U części pacjentów kaszel jest reakcją alergiczną na alergen lub objawem rozwijającej się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, refluksu żołądkowego, niewydolności serca, schorzeń tarczycy czy nowotworu płuc.

Kiedy poradzić się lekarza?

– Jeżeli przewlekły suchy kaszel męczy nas po przebytym niedawno przeziębieniu czy też zapaleniu górnych dróg oddechowych, powinien ustąpić po ok. 6 tygodniach od zakończenia brania leków przeciwzapalnych. Dolegliwości można łagodzić ogólnie dostępnymi syropami przy równoczesnym unikaniu gwałtownych zmian temperatury powietrza. Jeżeli natomiast w ostatnim czasie nie chorowaliśmy, a kaszel utrzymuje się co najmniej 8 tygodni, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Ten powinien nas osłuchać i w razie potrzeby skierować na badanie RTG oraz do lekarza pulmonologa – wyjaśnia lek. Małgorzata Malicka-Kondoł pulmonolog, specjalista chorób płuc z PCUZ.

Co to jest spirometria?

Podstawowym badaniem przed pierwszą wizytą u pulmonologa jest spirometria mierząca objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza w oskrzelach i płucach. Badanie wykonywane jest przez ustnik i powtarzane co najmniej trzy razy. Polega na wykonaniu możliwie jak najgłębszego wdechu i szybkim wydechu powietrza trwającym maksymalnie 10 sekund. Badanie jest bezbolesne i trwa około 5 minut. Jego wynik jest pierwszą wskazówką wyboru kierunku leczenia dla lekarza pulmonologa.

Kiedy wykonać badania obrazowe płuc?

– O konieczności wykonania badań obrazowych płuc decyduje lekarz. Jeżeli wynik prześwietlenia RTG wskazuje na zmiany w płucach, a pacjent skarży się na przewlekły kaszel, konieczna jest szybka dalsza diagnostyka, przede wszystkim tomografia komputerowa płuc i bronchoskopia. Badanie to dostarcza przekrojowy obraz płuc ze szczególnym uwzględnieniem zmian widocznych na RTG. Warto pamiętać, że osoby po 40-tym roku życia, palące papierosy, powinny wykonywać rentgen płuc co roku, natomiast osoby niepalące co 2 lata – przypomina lek. Małgorzata Malicka-Kondoł z PCUZ.

Czy choroby płuc są niebezpieczne?

Najgroźniejszą chorobą płuc jest nowotwór płuc, na którego umiera w Polsce najwięcej osób, dlatego nie wolno lekceważyć uporczywego kaszlu. Jak podkreśla prof. Jerzy Kołodziej, konsultant wojewódzki torakochirurgii, najważniejsza jest profilaktyka. Choroba wykryta wcześnie, kiedy guz nie przekracza 1 cm, pozwala na całkowite wyleczenie. Skuteczne jest chirurgiczne wycięcie fragmentu płuca, bez podawania pacjentowi obciążającej organizm chemioterapii. Równie niebezpieczna jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) objawiająca się uporczywym kaszlem, dusznościami, zmęczeniem i brakiem oddechu. Jakość życia pacjenta znacząco obniża się, a w konsekwencji prowadzi do śmierci. Wcześnie zdiagnozowana POChP pozwala jednak na odpowiednie objawowe leczenie i spowolnienie procesu chorobowego. POChP jest chorobą nieuleczalną, ale chorzy – podobnie jak diabetycy – przez przyjmowanie leków i odpowiedni styl życia, mogą normalnie funkcjonować.

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A. prowadzi Centrum Zdrowia Płuc, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00, gab. 128 (I piętro), tel. 76 746 08 74.

Zadanie jest finansowane ze środków budżetu gminy Polkowice oraz powiatu polkowickiego.

PCUZ.PL