Kilka dni temu swoje oświadczenie dotyczące transakcji kupna pałacu w Jerzmanowej przez gminę przedstawił radny Paweł Zwoliński, który jako jedyny głosował przeciw temu pomysłowi. Do prokuratury złożył zawiadomienie w tej sprawie wnosząc o postępowanie wyjaśniające, czy podczas dokonania zakupu nie doszło do naruszenia prawa. Swoje stanowisko w tej sprawie portalowi TutajGLOGOW.pl przedstawił wójt Gminy Jerzmanowa.
Pod koniec 2015 roku Gmina Jerzmanowa wykupiła miejscowy zabytek, jakim jest pałac w Jerzmanowej. Za pomysłem kupna pałacu głosowała większość radnych. Przeciwny pomysłowi był radny Paweł Zwoliński, którego zdaniem cena zakupu nieruchomości była zbyt wygórowana. Radny uważa, że podczas zakupu pałacu mogło dojść do naruszenia prawa, polegającego na niedopełnieniu obowiązków związanych z transakcją. Zakwestionował zasadność zakupu nieruchomości – zdaniem P. Zwolińskiego gmina ma ważniejsze potrzeby niż odrestaurowywanie pałacu.
Radny złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury celem wszczęcia postępowania sprawdzająco-przygotowawczego.
Wójt Gminy Jerzmanowa portalowi TutajGLOGOW.pl udzielił informacji dotyczących przebiegu spraw związanych z zakupem pałacu.
Zdaniem wójta Gminy Jerzmanowa, Lesława Golby, przy zakupie pałacu w Jerzmanowej gmina dołożyła wszelkich starań, aby jej interesy jako kupującego były zabezpieczone od strony prawnej i finansowej. Od maja do września ubiegłego roku trwały negocjacje z właścicielem pałacu. Nie należały do łatwych ze względu na skomplikowaną sytuację prawną nieruchomości i jej zadłużenie. Kupno pałacu z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi nie byłoby możliwe bez zgody Rady Gminy. Wszyscy radni poza radnym Pawłem Zwolińskim zagłosowali za kupnem pałacu przez gminę. – Dziękowałem im za to na sesji, gdyż uważam zakup tej nieruchomości za jedną z najważniejszych inwestycji naszej gminy w ostatnim ćwierćwieczu – mówi dla portalu TutajGLOGOW.pl wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba. – Kupiliśmy pałac w konkretnym celu, a mianowicie na potrzeby Gminnego Centrum Kultury. Gdybyśmy go nie kupili, to popadałby z roku na rok w coraz większą ruinę, a park nie mógłby być udostępniony dla mieszkańców – dodaje wójt Jerzmanowej.
Zespół pałacowo-parkowy w Jerzmanowej według wójta ma być za kilka lat miejscem, w którym koncentrować się będzie życie kulturalne gminy. Władze gminy chcą pałacowi przywrócić dawną świetność. – W tym roku najważniejsze zadanie to przeprowadzenie remontu mansardowego dachu na pałacu oraz uporządkowanie parku i terenu przy budynkach gospodarczych. W tym roku zostanie opracowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa na remont elewacji pałacu z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz na rewitalizację parku. Przygotowana dokumentacja pozwoli na aplikowanie o środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Ochrony Środowiska. Jesienią będą ogłoszone odpowiednie nabory, dlatego już się do tego przygotowujemy. Na remont dachu na pałacu chcemy pozyskać pieniądze unijne. Złożyliśmy już wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, tj. ponad 810 000 złotych – mówi o planach związanych z odbudową zabytku wójt Gminy Jerzmanowa.
Wójt Gminy Jerzmanowa wierzy, że dzięki pozyskanym w przyszłości środkom uda się w ciągu kilku lat odrestaurować pałac. – Mieszkańcy, z którymi często się spotykam, są bardzo zadowoleni z zakupu pałacu. Chcę zaznaczyć, że jego kupno zostało sfinansowane ze środków własnych. Nie zadłużyliśmy gminy w związku z tą transakcją. Nie braliśmy żadnego kredytu ani nie emitowaliśmy obligacji na ten cel. Nie odbyło się to również kosztem inwestycji gminnych. Dowodem na to jest kwota ponad 14 mln. zł. przeznaczona w tegorocznym budżecie na wydatki inwestycyjne – mówi wójt.
Zapytany o opinię dotyczącą faktu zawiadomienia dotyczącego kupna pałacu, złożonego w prokuraturze przez radnego P. Zwolińskiego wójt gminy odpowiada, że doniesienie to jest bezpodstawne. – Mam nadzieję, że postępowanie zakończy się szybko. Szkoda, że radny uczynił to dopiero teraz, a nie z początkiem października ubiegłego roku, tuż po zakupie pałacu – komentuje wójt Jerzmanowej, który obawia się o zły wpływ zaistniałej sytuacji na wizerunek gminy.