Prace sondażowe w fosie głogowskiego Fortu

0
1312
Fort Stern Głogów

Fundacja PAMIĘĆ rozpoczyna prace sondażowe w fosie głogowskiego Fortu Stern. Być może zostanie przeprowadzona ekshumacja zwłok żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. Podjęto też decyzję odnośnie ewentualnego wydobycia przedmiotów z czasów wojennych.

Na podstawie wojewody, z dnia 11 lutego 2016 r. Fundacja PAMIĘĆ ma przeprowadzić prace sondażowe w fosie Fortu Stern w Głogowie. Mają one być prowadzone do 31 grudnia 2017 roku. W przypadku, gdy wynik prac okaże się pozytywny, Fundacja przeprowadzi ekshumację zwłok żołnierzy niemieckich, poległych w trakcie II wojny światowej. Wydobyte zwłoki żołnierzy zostaną pochowane na cmentarzu w Nadolicach Wielkich, w Gminie Czernica.

Fundacja, która zajmie się ewentualną ekshumacją, zobowiązała się do zawiadomienia o terminie rozpoczęcia prac Wojewodę Dolnośląskiego, organizację Polski Czerwony Krzyż, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Głogowie, a także Prokuratora Rejonowego w Głogowie. Zobowiązała się również do tego, by uzyskać pozwolenie  Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na przeprowadzenie prac. Po ich zakończeniu Fundacja ma przywrócić teren fosy do stanu pierwotnego, na własny koszt.

Zapadła również decyzja, dotycząca ewentualnych przedmiotów, które zostaną znalezione podczas wykopalisk. Wojewoda zadecydował, że Fundacja PAMIĘĆ przedłoży listę wydobytych przedmiotów do oceny Konserwatorowi Zabytków. Rzeczy uznane za niezbędne do identyfikacji, nie przedstawiające wartości zabytkowej oraz stanowiące własność strony niemieckiej Fundacja przekaże rodzinie osoby ekshumowanej. Jeżeli zostanie znaleziona broń bądź amunicja, zostaną zabezpieczone zgodnie z ustawą, zaś pozostałe znalezione przedmioty będą pochowane razem ze szczątkami. Za organizację pogrzebu odpowiadać będzie Fundacja.

Głogowski Fort Stern to inaczej Fort Gwiaździsty. Swą nazwę zawdzięcza budowie – jego ramiona skierowane były w różnych kierunkach, tworząc kształt gwiazdy. Zbudowany został w okresie wojen śląskich, kiedy po zdobyciu miasta przez wojska pruskie ( rok 1741 ) z inicjatywy Fryderyka II rozpoczęto modernizację twierdzy. Miała ona wówczas system bastionowy. W późniejszym okresie została przebudowana i zyskała formę szańca. W latach 70 i 80-tych XVIII wieku w jego pobliżu wybudowano most zwodzony, a także tamy, śluzy i wały przeciwpowodziowe. W okolicach roku 1806 szaniec ponownie przebudowano i odtąd nosił nazwę fortu. Jako ostatni fort wykorzystali żołnierze wojsk niemieckich podczas walk w roku 1945.

Fundacja, która zajmie się ekshumacją zwłok żołnierzy niemieckich nosi nazwę PAMIĘĆ. Jest przedstawicielstwem Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel. Ekshumacja żołnierzy niemieckich prowadzona jest od 1990 roku, a pieczę nad nią sprawuje Fundacja PAMIĘĆ.