Ofiar jest mniej niż rok temu, jednak na drogach nie brakuje wariatów

0
1565
2015-07-11 Głogów: Policja wyjaśnia przyczyny wypadku @ul. Legnicka, ul.Kolorowa (fot. A.Błaszczyk)

 Od wejścia w życie nowych przepisów, również w naszej gminie spadła liczba wypadków śmiertelnych wypadków, rannych oraz ogólnych kolizji. Na dodatek akcja „ Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” przyniosła wiele zmian na polskich drogach.

Kampania „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” w całej Polsce osiągneła sukces. Dodatkowo nowe przepisy wprowadziły wiele zmian. Kierowca, który przekroczy prędkość 50 km/h traci prawo jazdy na okres 2 miesięcy, jeżeli policja napotka danego kierowcę drugi raz, traci prawo jazdy na 6 miesięcy. W tym roku dokument odebrano już 6694 osobom.  „W trakcie jazdy w upałach nasza koncentracja jest bardzo ograniczona. Topi się także asfalt, więc kierowcy muszą bardzo uważać, zwłaszcza na zakrętach. Pamiętajmy też o tym, że nagrzany układ hamulcowy sprawia, że hamulce są mniej skuteczne„—  tłumaczy Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. Jak narazie mówi się o tym, że bezpieczeństwo na drogach jest spowodowane nowymi przepisami.

Ruszyła druga kampania akcji „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” pod hasłem  „Kochasz? Uważaj na pieszych. To mogą być Twoi najbliżsi”. Według badań Polacy coraz częściej nie uważają na pieszych, bardzo często kierowcy nie zwalniają podczas znaków informujących. 60% kierowców nie reaguje na znak mówiący o przejściu dla pieszych, w mniejszych terenach procent mało odpowiedzialnych posiadaczy prawo jazdy rośnie. Winni są również piesi. Często nie oglądają się według ustalonych już zasad. Na terenach zabudowanych przechodzą bez żadnych spojrzeń. Warto zwrócić uwagę również na to, że spora część ludzi nie zwraca uwagi na sygnalizację świetlną, co prowadzi do większej liczby wypadków i kolizji. Na całą Europe, co piąta osoba ginie w Polsce. Mało osób posiada oświetlenie na drodze, kampania utworzyła 620 tysięcy niebieskich serduszek, które mają na celu widoczność pieszych na drodze. Czy kampania okaże się skuteczna? Dodatkowe hasło brzmi:  „Zebry są pod ochroną. Uważaj na pieszych!”. 

W gminie Lubin również przeprowadzono badania. Stwierdzono, że procent wypadków zmalał, również zmalała ilość ludzi rannych oraz ilość zgonów. Można stwierdzić, że kampania przynosi sukces. Należy pamiętać, że podczas okresu wakacyjnego nasza ostrożność na drogach powinna być wzmożona. Asfalt topnieje, od promieni słońca tracimy widoczność. Zadbajmy o siebie i naszych bliskich.