Nie garb się! Profilaktyka wad postawy w głogowskich szkołach

0
3153
2013-09-22-profilaktyka-prostych-plecow@Glogow-(fot.D.Jeczmionka)-01-

W głogowskich szkołach rozpoczęła się realizacja programu ”Profilaktyka wad postawy u dzieci z II i IV klas szkół podstawowych”. Od 9 września do 15 grudnia przebadanych zostanie 1 174 uczniów. Koszt realizacji programu to blisko 11 tyś złotych.

Rośnie odsetek dzieci z wadami postawy. Przyczyną jest coraz bardziej rozpowszechniony nawyk życia w pozycji siedzącej, wielogodzinne oglądanie telewizji lub przesiadywanie przed komputerem, które zastąpiły ruch na świeżym powietrzu. Utrwalone wady postawy nie tylko pogarszają wygląd, ale także zwiększają ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, dyskopatii, oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od najmłodszych lat.

We wrześniu, w szkołach podstawowych na terenie Gminy Miejskiej Głogów, rozpoczęła się realizacja programu profilaktyka wad postawy u dzieci z klas II i IV. Od 9 września do 15 grudnia 2013 roku przebadanych zostanie 1 174 uczniów. Koszt realizacji programu to blisko 11 tyś złotych. Program składa się z czterech etapów.
Podczas pierwszego etapu wszyscy uczniowie zostaną przebadani przez  pielęgniarkę wraz z fizjoterapeutą. Każdy z rodziców otrzyma wyniki badań postawy ciała oraz książeczkę edukacyjną. W drugim etapie fizjoterapeuta przeprowadzi badania manualne i mięśniowe pod nadzorem lekarza. W przypadku stwierdzenia u dzieci skolioz zostaną wykonane specjalistyczne komputerowe badania postawy ciała i stóp, oraz zostanie przeprowadzona konsultacja tych przypadków z lekarzem. Zakończeniem programu będzie statystyczne ujęcie wyników badań, niezbędnych przy tworzeniu programu działań związanych z problematyką wad postawy ciała, wśród dzieci objętych programem.

Uczniowie pozostałych klas, nie objętych programem, także mogą wziąć udział w komputerowych badaniach wad postawy. Badania te są odpłatne i kosztują 20 zł.

Dzieci, u których zostaną zdiagnozowane wady postawy będą uczestniczyć w zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Jak zapobiegać ? “Ruch i praca rodziców, nawyk prawidłowej postawy musi być wyrabiany od dziecka. Dziecko wraz z wynikami badań dostaje mały atlas ćwiczeń korekcyjnych, w których są wskazówki dla rodziców jaki rodzaj ćwiczeń jest wskazany. Zajęcia korekcyjne w szkole to za mało, potrzebna jest jeszcze praca rodziców” – mówi nauczycielka wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie.

Badanie postaw u dzieci jest jednym z trzech programów profilaktycznych jakie zostaną przeprowadzone w głogowskich szkołach.   Zaplanowana jest jeszcze realizacja programów: ”Profilaktyka chorób nowotworowych piersi – Nauka Samobadania Piersi w szkołach gimnazjalnych dziewcząt z I,II,III klas” oraz ”Wykrywanie wad wzroku u młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjalnych”.