Głogów: zatrzymano dilera narkotyków

0
1913
11.02.2016 r., Głogów, zatrzymanie dilera narkotyków

Aż 520 porcji narkotyków zabezpieczyli głogowscy policjanci podczas akcji, która miała miejsce kilka dni temu. Diler został zatrzymany. Funkcjonariusze zabezpieczyli narkotyki oraz gotówkę.

W dniu 11 lutego policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Głogowie przeprowadzili akcję, której celem było ujęcie dilera narkotyków. Przeszukano mieszkanie podejrzanego mężczyzny, znajdujące się na terenie Głogowa. W trakcie przeszukiwania funkcjonariusze ujawnili susz roślinny marihuany, łącznie 520 porcji użytkowych, a także wagę elektroniczną.  Zabezpieczono także gotówkę w kwocie niespełna 11 tysięcy złotych i 145 euro, znalezioną przy podejrzanym. Mężczyznę, który rozprowadzał narkotyki zatrzymano.

Zatrzymany diler to 35-letni mieszkaniec Głogowa. Jest osobą bezrobotną, a policji głogowskiej był już znany. Usłyszał on zarzuty udzielania narkotyków i ich posiadania. Mężczyźnie grozi za to nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Gotówkę, którą ujawniono podczas przeszukiwania mieszkania, zabezpieczono na poczet kar, grzywien i kosztów prowadzonego postępowania.

W trakcie prowadzonej akcji funkcjonariusze głogowscy zatrzymali również drugiego mężczyznę, w wieku 37 lat. Zatrzymany również usłyszał zarzuty posiadania narkotyków, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat trzech. Po przedstawieniu zarzutów obaj mężczyźni zostali zwolnieni.

Marihuana jest substancją psychoaktywną w postaci suszonych liści konopii indyjskich. Związkiem uzależniającym, zawartym w marihuanie, jest Delta-0 Tetrahydrokanabinol (THC). Zażywanie marihuany powoduje między innymi: wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, wysuszenie śluzówek jamy ustnej, ataki kaszlu, przekrwienie gałek ocznych i spojówek, pocenie się, zwiększenie apetytu, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia uwagi i koncentracji, zaburzenia pamięci, pogorszenie sprawności psychofizycznej.

Zażycie marihuany powoduje, że pozostaje ona w organizmie człowieka przez długi czas. W pierwszym tygodniu po zażyciu tej substancji, zaledwie jej połowa zostaje wydalana przez organizm. Marihuana rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie rozpuszcza się w wodzie. Kiedy raz dostanie się do komórki, nie zostaje wydalona za pośrednictwem układu krwionośnego, lecz w niej pozostaje. Po zapaleniu marihuany odurzenie po jakimś czasie mija, ale jej szkodliwe działanie na organizm nie ustaje.

Regularne palenie marihuany może prowadzić do zespołu uzależnienia. U osób w wieku dojrzewania, które zażywały tej substancji, obserwuje się wzrost poziomu agresji i labilność emocjonalną.

W Polsce import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży oraz samo posiadanie marihuany jest nielegalne i stanowi przestępstwo, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Za samo posiadanie marihuany grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, zaś udzielane marihuany innej osobie zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Za udzielenie jej osobie małoletniej grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.