Głogów: Nowoczesne kierunki mają zachęcić gimnazjalistów

0
1468
Arch.-2013-09-18-Zespol-szkol-im-Wyzykowskiego@Glogow(fot.D.Jeczmionka)-01-

1300 informatorów edukacyjnych z ofertą szkół ponagimnazjalnych trafiło do gimnazjalistów z terenu powiatu głogowskiego oraz powiatów ościennych. Informator ma pomóc młodym ludziom w wyborze ich dalszej drogi edukacyjnej, a także zachęcić młodzież z innych powiatów do wyboru głogowskich szkół. Tym, co ma przyciągnąć gimnazjalistów, mają być nowoczesne i przyszłościowe kierunki.

Już wkrótce gimnazjaliści będą musieli stanąć przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej i podjąć decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Żeby ułatwić im ten wybór powiat głogowski po raz kolejny wydał informator edukacyjny, w którym znajdą oni ofertę wszystkich szkół na terenie całego powiatu.

W tym roku wydanych zostało 1300 egzemplarzy, które zostały rozesłane do gimnazjów powiatu głogowskiego oraz powiatów ościennych – “Chcemy, aby skondensowana informacja na temat naszych szkół i ich oferty edukacyjnej trafiła do jak najszerszego grona młodych ludzi, zależy nam na przyjmowaniu młodzieży z zewnątrz” – mówi starosta Rafael Rokaszewicz.

Ze statystyk wynika, że średnio, w głogowskiech szkołach uczy się ok. 30% młodzieży z poza powiatu głogowskiego – “Bardzo się z tego cieszymy, gdyż ze względu na niż demograficzny musimy pozyskiwać uczniów i zachęcać ich do korzystania z naszej oferty” – dodaje starosta.

Taką zachętą mają być nowoczesne i ciekawe kierunki. W tym roku w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych powstał kierunek technik urządzeń i systemów energrtyki odnawialnej. W ubiegłym roku w Zespole Szkół Ekonomicznych powstał technik logistyk, a w Zespole Szkół im. J. Wyżykowskiego technik wiertnik i klasa mundurowa o profilu wojskowo policyjno strażackim.

“Staramy się iść z duchem czasu i każdego roku zaproponować nowe, nowoczesne kierunki tak, aby absolwent po ukończeniu szkoły miał mozliwość znalezienia pracy na rynku” – mówi Rokaszewicz.

Jak zapewnia, działania Starostwa zmierzają w kierunku większego powiązania szkół zawodowych z rynkiem pracy. Wynikiem tych działań są podpisywane porozumienia, listy intencyjne z dużymi zakładami w naszym regionie, np. z firmą Sanden, Sitech czy z KGHM-em, gdzie uczniowie odbywają praktyki i staże ucząc się zawodu. Często po odbyciu takiego stażu zostają pracownikami takiej firmy. Przykładem tego może być KGHM, gdzie pierwsi zeszłoroczni absolwenci technikum górniczego i hutniczego znaleźli pracę w kombinacie lub jego spółkach.

“Co roku oferujemy nowe kierunki, to czy one zostaną otwarte zależy od naszej bazy i możliwości dydaktycznych” – wyjaśnia starosta. Otwarcie nowego kierunku poprzedzane jest ankietowaniem gimnazjalistów, w celu sprawdzenia czy kierunek znajdzie chętnych.