Żądają podwyżek! Głogowscy nauczyciele z wizytą u posła Zubowskiego.

0
1271

30 Października przedstawiciele głogowskiej Oświaty  w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej odwiedzili Posła Wojciecha Zubowskiego. Przedstawili oburzenie środowiska oświatowego z powodu skandalicznie niskiej podwyżki dla nauczycieli przewidywanej przez obecny Rząd. Niezadowolenie i sprzeciw pracowników budzi też projekt ustawy zmieniającej zapisy w Karcie Nauczyciela. Zapowiadają, że jeśli szybkie rozmowy z Rządem nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, w styczniu rozpoczną strajki.

W wystosowanym do Posła na Sejm RP Wojciecha Zubowskiego apelu, Rada Krajowej Sekcji Oświaty I Wychowania NSZZ „Solidarność” prosi o wsparcie w realizacji postulatów:

  1. Powiązania systemu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych we wszystkich typach szkół i placówek z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej – żądają  wprowadzenia podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli wszystkich stopni awansu zawodowego w wysokości co najmniej 15 % od 1 stycznia 2018 roku.
  1. Zmiany systemu wynagradzania pracowników administracji i obsługi przez zmianę:
  • niekorzystnych dla nich zapisów w rozporządzeniu ws. wynagradzania pracowników samorządowych,
  • zmianę w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę poprzez dopisanie pkt 5: „dodatku stażowego” do art. 6 ust. 5 jako składnika, którego nie uwzględnia się przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika.
  1. Podwyżki wynagrodzeń pracowników nadzoru pedagogicznego zatrudnionych w Kuratoriach Oświaty.
  2. Odstąpienia od zmian wprowadzonych w Karcie Nauczyciela

Sejm przyjął nowelizację Karty Nauczyciela

27 października Sejm przyjął nową ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, zawierającą nowelizację Karty Nauczyciela (274 posłów głosowało za zmianami, przeciw było 161, 7 posłów wstrzymało się od głosu). Najistotniejsze zmiany w Karcie Nauczyciela to:

  • nowe zasady awansu zawodowego (awans wydłużony z 10 do 15 lat, powiązany z oceną pracy nauczyciela),
  • obligatoryjna ocena pracy (trzy lata po otrzymaniu awansu),
  • ocena pracy w oparciu o kryteria, których wskaźniki określą dyrektorzy w szkolnych regulaminach,
  • urlop dla poratowania zdrowia przyznawany przez lekarza medycyny pracy,
  • likwidacja dodatków socjalnych (mieszkaniowy i na zagospodarowanie),
  • likwidacja mieszkań służbowych.

Większość zapisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wchodzi w życie od 1 stycznia 2018 roku. Wkrótce kolejna nowelizacja Karty Nauczyciela dotycząca systemu wynagradzania i likwidacji kolejnych praw pracowniczych.Wygląda więc na to, że po fali strajków w Służbie Zdrowia, przyszedł czas na Oświatę. Nauczyciele w całej Polsce są oburzeni i zdeterminowani. Pracownicy Oświaty z wszystkich regionów łączą się we wspólnej walce przeciwko wprowadzanym przez Rząd zmianom. Czy w styczniu dojdzie do strajków w głogowskich szkołach? Wszystko zależy od efektów rozmów przedstawicieli Oświaty z władzami. Póki co konflikt trwa i każda ze stron broni swoich racji.