Projekt„ Bezpieczna kobieta” w S.P nr 8 w Głogowie

0
1855

27 Października w Szkole Podstawowej numer 8 w Głogowie odbyło się szkolenie w ramach akcji „Bezpieczna kobieta”. Brało w nim udział 40 osób, mam i córek. Oprócz zajęć praktycznych, głogowscy policjanci przeprowadzili także szkolenie teoretyczne. Warto pamiętać, że samoobrona nie polega tylko na nauce ciosów i poznawaniu tajników obrony koniecznej, to także, a może przede wszystkim pozyskiwanie wiedzy o zagrożeniach, jakie mogą nas spotkać każdego dnia.  Do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji może dojść wszędzie: podczas spotkań ze znajomymi, na randce, w drodze do pracy, szkoły a nawet w domu. Warto skorzystać z kursów samoobrony, by czuć się bezpiecznie, nawet gdy nie mamy silnego, męskiego ramienia obok nas.

Zajęcia zorganizowali głogowscy policjanci wspólnie z Szkołą Podstawową numer 8 w Głogowie. Podczas części teoretycznej omawiano takie zagadnienia jak: źródła agresji u człowieka, bezpieczeństwo na drodze, ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. W trakcie zajęć praktycznych Panie poznały podstawowe sposoby obrony przed napastnikiem. Policjanci oraz pracownicy Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Głogowie kładli nacisk głównie na „miękkie” strategie samoobrony przed zagrożeniem, czyli: pewność siebie, asertywność, negocjacje. Uczestniczki zajęć dowiedziały się również, jak do obrony można wykorzystać podręczne przedmioty.

Problem agresji

Agresja i przemoc, ujmując najogólniej, sprowadza się do zachowania człowieka, którego intencją jest pośrednie lub bezpośrednie wyrządzenie szkody, sprawienie cierpienia, wykorzystanie do czynów bezprawnych, narzucanie władzy, panowanie. Jest to umyślne działanie na szkodę jednostek lub ich własności, którego nie da się społecznie usprawiedliwić. Psychologowie, psychiatrzy pedagodzy oraz socjolodzy nadal toczą spór dotyczący źródeł agresji, czy ma ona charakter wrodzony czy nabyty. Nauki humanistyczne wyodrębniają trzy przyczyny zachowań agresywnych:

1.Te, które tkwią w naszych genach, w naszej biologii. Wyraża ona dość powszechne przekonanie, że ludzie są istotami instynktownie agresywnymi. Niektóre typy agresywnego zachowania ludzi wiążą się często z zaburzeniami funkcjonowania mózgu.

2.Teoria frustracji, która mówi, że zachowanie się człowieka zmierza do osiągnięcia jakiegoś celu. W toku realizacji celu mogą występować pewne okoliczności uniemożliwiające realizację, w takim przypadku następuje sytuacja frustracyjna. Skutkiem frustracji jest napięcie emocjonalne, które staje się pobudką do agresji (to agresja powoduje rozkład napięcia emocjonalnego).
Agresja może być skierowana na osobę lub rzecz, które są przyczyną frustracji.

3.Społeczne uczenie zachowań agresywnych
Agresja jest wyuczona, podobnie jak wiele innych rodzajów zachowań.
Według podejścia Bandury – określanego jako teoria uczenia się społecznego, agresja może być wynikiem: przykrych doświadczeń lub przewidywanych korzyści.

Kurs samoobrony – dobry pomysł?

Bardzo często kobiety wahają się przed zapisem na kurs samoobrony z obawy o swoją złą kondycje fizyczną i koordynacje ruchową. Należy pamiętać, że szkolenia przygotowywane są właśnie z myślą o takich osobach, które nie są ani silne, ani postawne. Podczas szkoleń trenerzy pracują nad siłą fizyczną i psychiczną kobiet. Dzięki temu wzrasta pewność siebie i świadomość własnych sił. Jest to niezwykle ważne w prawdziwym życiu. Gdy opuścimy już sale treningową i staniemy naprzeciw niebezpiecznej sytuacji umiejętność opanowania emocji i strachu jest równie ważna, co posiadanie umiejętności walki. Ciosy i kombinacje ruchowe są łatwe do wyuczenia, atak paniki jest już czymś trudniejszym do okiełznania.Płeć piękna wcale nie musi być tą słabszą. Realizowany w Głogowie projekt „Bezpieczna kobieta” pokazał, że tego typu zajęcia mogą być ciekawym i pożytecznym zarazem sposobem spędzenia wolnego czasu.