Gmina Jerzmanowa: Nowoczesna terapia w szkołach

0
1189
2013-10-14-gmina-Jerzmanowa-herb-01-

W najbliższych tygodniach na terenie gminy Jerzmanowa rozpocznie się pilotażowy projekt terapii BIOFEEDBACK, który przeprowadzony zostanie w szkołach podstawowych i gimnazjum. Terapia ma pomóc zwłaszcza uczniom z trudnościami dydaktycznymi, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nadpobudliwym, mających problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Koszt projektu to prawie 40 tysięcy złotych.

Terapia wymyślona została w Ośrodku Szkolenia Astronautów NASA w latach 60 – tych XX , wykorzystywana w leczeniu klinicznym obecnie znajduje zastosowanie w ośrodkach leczniczych i gabinetach relaksacyjnych.

–„Terapię BIOFEEDBACK oceniamy jako przełom w zakresie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszych szkołach” – informuje wójt Lesław Golba.

W terapii wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, za zgodą rodziców i nieodpłatnie. Indywidualna praca z uczniem trwać będzie ok. 0,5 godz. raz w tygodniu i standardowo w cyklu 8 – tygodniowym.

– „Adresujemy ją głównie do uczniów z trudnościami dydaktycznymi, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nadpobudliwych, mających problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Jestem przekonany, że ta nowoczesna i bezbolesna terapia wymiernie wpłynie na podniesienie wyników szkolnych naszych uczniów.”– dodaje wójt gminy Jerzmanowa.

Terapia BIOFEEDBACK ma na celu usprawnienie pracy mózgu. Podobnie jak usprawnia się pracę mięśni poprzez ćwiczenia czy masaże, tak też stosując w/w terapię można zwiększyć możliwości mózgu z 5 % do 30%. Terapia prowadzona jest przy pomocy zestawu komputerowego i elektrod przyklejanych do głowy. Badany na monitorze komputera obserwuje swoje fale mózgowe za pomocą videogry np. pędzącego po torze samochodu. Na tyle musi skoncentrować swoją uwagę by samochód prowadzić prawidłowo po torze. Jeśli robi to skutecznie komputer sygnalizuje to dźwiękiem jednocześnie „ucząc” mózg optymalnej pracy.

W realizację projektu zaangażowała się Fundacja KGHM Polska Miedź, która pozytywnie odniosła się do wniosku wójta i udzieliła finansowego wsparcia w wysokości 23 tys. zł. Całościowy budżet zadania to 39.100 zł, z czego Fundacja zabezpieczyła środki na zakup zestawu do terapii oraz sfinansuje szkolenie terapeuty i jego częściowe wynagrodzenie.