Ryszard Zbrzyzny: „Podatek rujnuje polską miedź i region”

0
1316
2014-11-13-Ryszard Zbrzyzny-Kamila Grzybowski@Głogów

Dzisiaj sprawa podatku miedziowego będzie rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny. Niekonstytucyjność podatku zaskarżył poseł Ryszard Zbrzyzny wraz z 55 innymi posłami. Po 2,5 latach funkcjonowania podatku od kopalin KGHM wpłaciło do budżetu państwa blisko 5 miliardów złotych. „Podatek rujnuje polską miedź i region” – twierdzi poseł.

Skargę, w sprawie podatku od kopalin do Trybunału złożył lubiński poseł Ryszard Zbrzyzny już 10 maja 2012 roku. Podpisało się pod nią 55 posłów.

„Podatek rujnuje polską miedź i region (…) Dzisiaj zakłady górnicze Lubin są nierentowne” –  mówi Ryszard Zbrzyzny. Poseł twierdzi, że konsekwencją tego jest obniżka zatrudnienia – „Nie ma rzeczywistych zwolnień z pracy, ale nikogo nie przyjmuje się na miejsca tych, którzy odchodzą na renty i emerytury” – dodaje.

Poseł twierdzi, że innym sposobem na pozbycie się pracowników z kombinatu jest zmasowana akcja wyłapywania tych, którzy przychodzą do pracy pod wpływem alkoholu. Pracownicy są badani zarówno przy wejściu jak i wyjściu z z zakładu pracy.  – „Ja oczywiście nie pochwalam tych, którzy idą do pracy pod wpływem alkoholu, ale nie możne być tak, że każdy jest potencjalnym podejrzanym” – twierdzi Ryszard Zbrzyzny.

Dzisiaj, po 2,5 latach od złożenia skargi Trybunał ją rozpatrzy. W sprawie wypowiedział się sejm i prokurator generalny. Wszyscy zgodnie twierdzą, że podatek jest zgodny z Konstytucją. Do skargi ustosunkował się też minister finansów, który na 100 stronach udowadnia, że wszystkie przepisy i konsekwencje tej ustawy są zgodne z konstytucją. Jednak jak twierdzi Zbrzyzny, minister finansów liczy się z tym, że Trybunał może uznać, że podatek jest niekonstytucyjny

„W razie gdyby Trybunał uznał niekonstytucyjność ustawy to minister  zwrócił się do Trybunału, aby tę niekonstytucyjność uchylił dopiero po 18 miesiącach (…) chodzi o to żeby jeszcze przez 18 miesięcy sejm mógł trwać w tym błędzie”.

18 miesięcy w skali KGHM-u to 3 miliardy dodatkowego podatku.

Poseł przypomniał, że po 2,5 latach funkcjonowania podatku spółka wpłaciła do budżetu państwa ok. 5 miliardów złotych – „Konsekwencją funkcjonowania tego podatku jest to, że KGHM jest dziś zadłużony na ponad 2 miliardy złotych i otworzył kolejną linię kredytową na 2,5 miliarda dolarów” – mówi Zbrzyzny.

„Przed Trybunałem trudne decyzje. Każde rozwiązanie, które zwolniłoby KGHM w krótszym czy dłuższym przedziale czasowym z płacenia z tego haraczu jest dobrym rozwiązaniem.”– dodaje poseł.

Nie wiadomo czy sprawa zostanie rozstrzygnięta podczas pierwszego posiedzenia.