„Ministerialne pieniądze płyną do głogowskiego muzeum”

0
1397
2014-09-15-zbiory-archeologiczne-głogowskie-muzeum@Głogów-001

Głogowskie Muzeum Archeologiczno – Historyczne pozyskało kolejne środki z ministerstwa. Tym razem, za pośrednictwem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 100 tysięcy złotych trafi do Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych. Pieniądze przeznaczone zostaną na opracowanie, konserwację i zabezpieczenie zabytków zmagazynowanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lubiążu.

Do głogowskiego Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych, do końca roku, trafi 100 tys. złotych. Leszek Lenarczyk, dyrektor muzeum, którego ośrodek jest częścią, liczy jednak na to, że współpraca z Narodowym Instytutem Dziedzictwa będzie w tej materii kontynuowana w kolejnych latach.

„To może być początek współpracy z instytutem, związanej z przejmowaniem wszystkich zbiorów z Lubiąża. Liczę nawet na dwanaście lat takiej współpracy, co będzie wiązało się z tym, że pieniądze na funkcjonowanie ośrodka będą przekazywane przez ministerstwo kultury za pośrednictwem Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Dla nas jest to duże wsparcie i kolejne potwierdzenie sensu istnienia ośrodka studyjno – magazynowego w Głogowie. Ważne dla nas jest także to, że mimo zmieniających się ministrów kultury, ministerialne pieniądze do głogowskiego muzeum ciągle płyną” – twierdzi dyrektor Leszek Lenarczyk.

Jak informuje Maciej Iżycki, rzecznik prasowy głogowskiego muzeum, archeologiczne zbiory magazynowane w Lubiążu są całkiem spore. Zajmują blisko tysiąc metrów kwadratowych.  Warunki ich przechowywania nie są jednak najlepsze. Gdy trafią do Ośrodka Studyjno – Magazynowego Zabytków Archeologicznych, nie tylko będą zmagazynowane w odpowiedni sposób, ale także naukowo opracowane i poddane konserwacji.

Na zbiory przechowywane w Lubiążu, a które wkrótce trafią do Głogowa, składa się głównie ceramika. Zarówno ta związana z kulturą łużycką, jak i renesansowe kafle pochodzące z badań prowadzonych w miastach.

W tym roku głogowskie muzeum pozyskało już ministerialne środki na wystawę „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”, której wernisaż odbędzie się 18 września oraz na zaadaptowanie zamkowych pomieszczeń na muzealną bibliotekę.