Zadbajmy o bezpieczeństwo w czasie XXV Finału WOŚP

0
1099

Pierwsza połowa stycznia wielu ludziom kojarzy się nie tylko z postanowieniami noworocznymi i zimową aurą pogodową, ale i z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Corocznie w drugą niedzielę roku wolontariusze wychodzą na ulice dużych miast, średniej wielkości miasteczek, ale i widać ich także na wioskach. Wszystko po to, aby spotkać jak największą ilość osób, które mogą włączyć się do zbiórki. Już dwudziesty piąty raz ludzie w całej Polsce zjednoczą się w akcji, która tysiącom ich rodaków pomogła uratować zdrowie, a często i życie. Jednak zdarzyć się mogą sytuacje zagrażające wolontariuszom lub darczyńcom. O tym, jak ich uniknąć przestrzega policja.

Jak co roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu na ulicach wszystkich województw pojawi się większa liczba patroli. Jeśli ktokolwiek będzie świadkiem sytuacji wymagającej interwencji policjantów, należy zadzwonić pod bezpłatne numer telefonu 997 lub 112. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Porady dla darczyńców:

  • każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety i adresem wolontariusza (identyfikator musi być wypisany czytelnie, zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza);
  • dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP; na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze;.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy zgłosić to na Policję (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) .

Policja apeluje również o zgłaszanie wszelkich informacji dotyczących podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Należy prowadzić zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach, jak:

  • centra handlowe, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • główne ciągi komunikacyjne;
  • miejsca dobrze oświetlone;
  • miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejsca objęte monitoringiem kamer, itp.

Nie powinno się prowadzić zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na danym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Należy unikać prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie – w grupie jest zawsze bezpieczniej. Zawsze przyda się towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe, opieka osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, aby wracając do sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszać się w grupie, korzystajcie z pomocy znajomych i bliskich.

Jeżeli będzie taka potrzeba, należy zwracać się o pomoc do Policji (numer telefonu alarmowego 997 lub 112). Można tam bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Nie należy obawiać się policjantów, którzy są sprzymierzeńcami w tej zbiórce. Czasami mogą zapytać o to, jak przebiega kwesta, właśnie w trosce o bezpieczeństwo.