“W cieniu Kolegiaty” – integracja dla Powiatu Głogowskiego

0
2012

W ubiegły czwartek (15 sierpnia) na placu pod Kolegiatą odbyło się połączone święto Powiatu Głogowskiego, Wojska Polskiego oraz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli głogowskiej Kolegiaty. Impreza pod nazwą “W cieniu Kolegiaty” od lat integruje ze sobą mieszkańców Powiatu Głogowskiego. W tym roku pod Kolegiatą znalazła się rekordowa liczba mieszkańców. Postanowiliśmy, więc bliżej przyjrzeć się tej imprezie.

2013-08-15-W-cieniu-Kolegiaty-Plac-Kolegiacki-fot.P.Dudzicki-16

To już niemal tradycja, że w Powiecie Głogowskim, co roku odbywa się impreza pod nazwą “W cieniu Kolegiaty”. To wspólna impreza łącząca ze sobą trzy święta: Powiatu Głogowskiego, Wojska Polskiego oraz Parafii Kolegiackiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.30 mszą świętą polową na Placu Kolegiackim. Następnie rozpoczęło się Święto Tradycji i Folkloru Powiatu Głogowskiego. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Powiatu Głogowskiego był między innymi koncert Orkiestry Huty Miedzi Głogów (godzina 14.00), Przegląd Kultury Ludowej Ziemi Głogowskiej – występy zespołów folklorystycznych (godzina 14.30) oraz rozstrzygnięcie konkursu na Najładniejsze Stoisko Ludowe. Prowadzona była także akcja informacyjna o formach pomocy instytucjonalnej skierowanej do osób niepełnosprawnych i starszych. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Powiatu Głogowskiego. Dzieci miały okazje spędzić czas na przygotowanym dmuchanym placu zabaw oraz skorzystać z okazji zobaczenia samochodów wojskowych i straży pożarnej. – Cały czas staramy się rozwijać tą uroczystość, co pokazuje także frekwencja, bo z każdym rokiem przychodzi coraz więcej ludzi. W tym roku chyba rekordowo gościmy ludzi z całego Powiatu Głogowskiego. Staramy się z każdym rokiem wymyślać coś nowego. Uroczystość ma już siedem edycji, a od trzech lat prowadzimy akcje informacyjną organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych, które oferują swoje usługi. Dodatkowo staramy się włączać coraz więcej instytucji i organizacji, które też tutaj mają swoje stoiska, przyjeżdżają do nas także gminy spoza Powiatu Głogowskiego. Organizujemy coraz więcej konkursów. Myślę, że całość, plus atrakcje, których tutaj nie brakuje również dla dzieci i dla osób starszych – wszystko to sprawia, że możemy czuć się tutaj fantastycznie i liczyć na to, że z każdym rokiem zobaczymy coś nowego. Swoje wyposażenie prezentuje także głogowski garnizon. Mają teraz dużo nowego sprzętu między innymi kilka dni temu otrzymali pojazd rosomak, który też jest prezentowany. Także, co chwile coś nowego i impreza “W cieniu Kolegiaty” się rozrasta. Za chwile pewnie zacznie brakować nam miejsca, bo już teraz każdy element wokół Kolegiaty mamy wypełniony, ale myślę, że jeżeli to jest naszym największym problemem to i ten problem przezwyciężymy. Ważne, że ludzie chcą tutaj przychodzić i w tej specyficznej, kulturalnej, ludowej atmosferze chętnie bawić się i spędzać czas – mówi Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego.

Impreza “W cieniu Kolegiaty” jest okazją do zintegrowania wszystkich mieszkańców Powiatu Głogowskiego, ale także integracji z gminami należącymi do pobliskiego Powiatu Polkowickiego (chociażby z obecną na imprezie Gminą Grębocice). – Taki jest charakter tej imprezy i myślę, że to jest coś innego i coś, co odróżnia inne imprezy odbywające się w mieście, w regionie. Widać, że społeczeństwo oczekuje takiej oferty i my wypełniamy tą lukę i cieszy nas to bardzo, bo naprawdę wiele sił organizacyjnych i finansowych kosztuje to przedsięwzięcie. Jednak w konsekwencji daje dużo satysfakcji, jeśli widzi się taką liczbę ludzi, która przychodzi się tutaj pobawić – dodaje Rafael Rokaszewicz. – Swoje stoisko ma także Gmina Żukowice. My jesteśmy typową gminą rolniczą. Pokazujemy, więc wszystko to, co daje bogactwo rolnictwa. Między innymi wypieki, tradycyjny i zabytkowy folklor. Prezentujemy także swoich artystów. Cieszę się, że jest taka możliwość zaprezentowania się, bo to przede wszystkim nasi mieszkańcy mają okazje pokazać swoje umiejętności, a przecież to ludzi stanowią o sile każdej gminy także Gminy Żukowice. Dlatego bardzo dobrze, że mamy takie uroczystości. Przy okazji wspomnę, że przygotowujemy się sprzedaży nowych działek budowlanych. Inwestujemy też w nowe tereny, dlatego Gmina Żukowice to gmina, w której warto zamieszkać – mówi Krzysztof Wołoszyn, Wójt Gminy Żukowice.

2013-08-15-W-cieniu-Kolegiaty-Plac-Kolegiacki-fot.P.Dudzicki-18

Swoje stanowiska prezentowały także różnego rodzaju instytucje takie jak chociażby Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Szansa, czy Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. – Jak co roku pojawiliśmy się na imprezie pod nazwą “W cieniu Kolegiaty”. Na naszym stoisku można było znaleźć miedzy innymi: zbiór map i nasze wydawnictwa. Przez stoisko przewinęło się naprawdę mnóstwo ludzi zainteresowanych Ziemią Głogowską. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej było też współorganizatorem konkursu z wiedzy o organizacjach pozarządowych ziemi głogowskiej, który organizowała Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych. Jak każda organizacja byliśmy także fundatorami nagrody dla zwycięzców. – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. W czasie imprezy “W cieniu Kolegiaty” pojawiła się także Drużyna Szpiku, która zachęcała mieszkańców Powiatu Głogowskiego, aby zostać dawcą i uratować komuś życie.

Jednym z ważniejszych punktów była także tradycyjna zupa kanonicka gotowana w specjalnym kotle, który ma pojemność 4 tysiące litrów. – My tutaj na tym pikniku gotujemy około 1/4 kotła, czyli około tony zupy. To pozwoli na obdzielenie około dwóch tysięcy mieszkańców. Żeby ugotować zupę w takim wielkim garze trzeba utrzymywać cały czas stała temperaturę. Tutaj gotujemy na żywym ogniu i nie możemy sobie podkręcić kurka. Zainteresowanie naszą zupą jest duże. Do tego stopnia, że mieliśmy rozpocząć wydawanie o godzinie 15.00, a o godzinie 14.00 w kolejce już czekało około 300 osób i postanowiliśmy wydawać zupę nieco wcześniej – mówi Krzysztof Górski, pierwsza kotla RP – teatr kulinarny.

2013-08-15-W-cieniu-Kolegiaty-Plac-Kolegiacki-fot.P.Dudzicki-17

Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy i także impreza “W cieniu Kolegiaty” pobiegła końca. Mieszkańcom nie pozostaje, więc nic innego jak tylko czekać na kolejną odsłonę za rok.