Umowa na remont Alei Wolności w Głogowie podpisana

0
2468

Każde miasto, aby nie tracić blasku, musi inwestować w renowację budynków, zadbanie o tereny zielone i miejsca rekreacji oraz trakty komunikacyjne. Odpowiedni stan dróg i chodników jest niezbędny, aby mieszkańcy czuli się nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. W Głogowie są jeszcze ulice, które od wielu lat nie mogą doczekać się remontu. Jedna z nich swoją renowację rozpocznie już wiosną tego roku.

We wtorek 10 stycznia 2017 roku prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz i Ksawery Kossowski prezes głogowskiej firmy Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego podpisali umowę na rozbudowę Al. Wolności. Prace drogowe rozpoczną się w maju od remontu chodnika (prawa strona – od ronda przy Placu 1000 –lecia do skrzyżowania z ul. Jedności Robotniczej) oraz pierwszego fragmentu drogi od Placu 1000-lecia. W ramach przygotowań do tej dużej inwestycji m.in. opracowana zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Koszt prac przy Al. Wolności to 9.199.000,16 zł brutto.

Mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz: To duża i znacząca inwestycja. Głogowianie czekali na ten remont bardzo długo. Choć prace rozłożone są na 4 lata, nie oznacza to, że Al. Wolności będzie przez cały czas zamknięta. Chcemy tak skumulować prace drogowe, by jak najmniej utrudniały życie mieszkańcom – oraz dodaje – Swój udział w przebudowie będzie miała także głogowska PWiK – w pasie drogowym wymieni własne sieci. 

Prezydent złożył już wniosek do Ministerstwa Środowiska o środki na obsadzenie terenów miasta dodatkowymi zielonymi ekranami. W tym wniosku zawarto także zieleń na Al. Wolności. Rafael Rokaszewicz również dopowiada: Będziemy zwracać się także, razem z powiatem głogowskim, z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o środki na rewitalizację tej ulicy. Przypomnę, że stosowną uchwałę – Lokalny Program Rewitalizacji – rada miejska przyjęła jednogłośnie.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż Park Słowiański, który graniczy właśnie z Aleją Wolności, również jest rewitalizowany. Oto, co na temat związanych z tym planów mówił prawie rok temu prezydent Rokaszewicz: Sam projekt zakłada wykonanie ścieżek, nowej infrastruktury oświetleniowej, czyli lamp, małej architektury, ławek, koszy na śmieci. Przewidujemy też remont Pomnika Koalicji Antyhitlerowskiej oraz małej fontanny od strony Alei Wolności. Jednym z ważniejszych i moim zdaniem najatrakcyjniejszym punktem tego parku będzie nowy plac zabaw stylizowany na gród średniowieczny. Po latach dyskusji na temat Parku Słowiańskiego przystępujemy do działania, jednak całe przedsięwzięcie będzie trwać kilka lat.

W późniejszym etapie miała być wyremontowana główna fontanna w parku: Temat dużej fontanny jest przedmiotem innego opracowania, zupełnie innej dokumentacji i innego pozwolenia. Jest to zupełnie odmienny zakres zadania. Póki co mówimy o planowanej rewitalizacji parku, z wyłączeniem dużej fontanny. W tym roku przystąpimy do części prac. Zajmiemy się przede wszystkim pomnikiem. Ma on odzyskać swój blask. Oprócz elewacji, wymienimy całe schody, które nie będą już pokryte płytkami jak w chwili obecnej. Zastąpi je materiał szlachetny w postaci granitu. Nową jakość prezentować też będą ścieżki parkowe. Żużel zastąpi naturalny gruz, pochodzący z materiałów szlachetnych. W tym roku na rewitalizację parku mamy przeznaczone około 900 tysięcy złotych. Zależy nam, by oprócz pomnika wykonać najważniejsze prace – dodał Prezydent.