Konflikt w pełni.Co dalej z głogowskim szpitalem?

0
1252

Dzisiaj, 30 stycznia w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyła się konferencja prasowa podczas której poruszono temat przyszłości Powiatowego Szpitala w Głogowie. Placówka i jej dalsze losy podzieliła lokalne władze, stając się głównym punktem spornym, wywołującym niemałe poruszenie obu stron. Nienaganną współpracę Starostwa Powiatowego z Gminą Miejską zakłóciło podejście radnych z Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego. Radni, którzy w zeszłym roku chcieli 50% udziałów, niespodziewanie zmienili swoje żądania. Zażegnanie tego konfliktu wydaje się być już niemożliwe, a obie strony bronią swoich racji. Gdzie w tym wszystkim dobro mieszkańców Głogowa, czy głogowski szpital długo będzie jeszcze kartą przetargową i elementem politycznych rozgrywek?

Przypomnijmy, że 9 listopada ubiegłego roku w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Zarządu Starostwa, Prezesów Głogowskiego Szpitala Powiatowego oraz Prezydenta Miasta Rafaela Rokaszewicza. Prezydent otrzymał wówczas komplet dokumentów oferty nabycia 50% akcji Szpitala Powiatowego w Głogowie. Podczas spotkania przedstawiono plany związane z rozwojem szpitala oraz jego dotychczasowe sukcesy. O tym czy dojdzie do sfinalizowania transakcji i przejęcia przez miasto połowy akcji głogowskiego szpitala mieli zadecydować radni.

Glogowski Szpital został wyceniony przez biegłych, którzy oszacowali wartość placówki na 35 milionów złotych. W stosunku do wcześniejszej wyceny – 18 milionów złotych, można zatem mówić o prawie 100% wzroście wartości przedsiębiorstwa i niewątpliwym sukcesie głogowskiego szpitala. Wpływ na tą sytuację miało kilka czynników: wzrost przychodów ze sprzedaży, wzrost rentowności ze sprzedaży, restrukturyzacja finansowa oraz program rozwoju szpitala.

Na kolejnym spotkaniu (21 listopada 2017 roku), podczas którego miały zostać rozstrzygnięte losy Powiatowego Szpitala w Głogowie radni Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego się nie zjawili, uniemożliwiając tym samym dialog obu stron. Swoją decyzję argumentowali wówczas tak — Uważamy, że jest to kolejny przykład gry politycznej prowadzonej przez Starostę Dudkowiaka, który robi wszystko, co może, by zaistnieć w mediach w związku z nadchodzącymi wyborami w Platformie Obywatelskiej .

 Jan Zubowski wydał natomiast następujące oświadczenie ― Nie skorzystamy z zaproszenia, gdyż nie damy się wciągnąć w jałową dyskusję, tak jak było w przypadku polemiki na temat poprzedniej uchwały mówiącej o zbyciu 40 % udziałów placówki .

Temat Powiatowego Szpitala w Głogowie i jego dalsza przyszłość wciąż pozostaje pod znakiem zapytania, nic nie jest jeszcze ustalone i przesądzone, a sprawa wraca jak bumerang podczas każdej sesji i konferencji.

Inwestycje w Powiatowym Szpitalu w Głogowie w 2018 roku

Podczas dzisiejszej konferencji w starostwie, starosta głogowski Jarosław Dudkowiak zapewnił, że na pierwszy kwartał w budżecie została zabezpieczona suma 1mln 350 tyś, która zostanie przeznaczona na dalszy rozwój Szpitala i realizację kolejnych etapów programu „Nowoczesny Szpital”.

Ta kwota umożliwi modernizację oddziału wewnętrznego oraz powstanie centrum psychiatrycznego.

Jak mówił Edward Schmidt z głogowskiego szpitala ― Głogowski oddział wewnętrzny ma obłożenie 95%, jego modernizacja zapewni pacjentom niezbędny komfort.

Ma to być około 50 nowoczesnych nowoczesnych stanowisk oraz sprzętu medycznego na najwyższym poziomie, niezbędnego do diagnostyki i leczenia.

W nowo powstałym Centrum Psychiatrycznym będą działać oddziały dzienne, poradnie psychologiczne oraz oddziały leczenia uzależnień.Największym priorytetem jest zwiększenie dostępności do świadczonych usług z zakresu pomocy psychologicznej.

Prace powinny zostać zakończone do końca tego roku.

Ile powiat głogowski przeznaczył pieniędzy na szpital w latach 2006- 2017?

Wicestarosta Wojciech Borecki przedstawił udokumentowane dane dotyczące wsparcia finansowego głogowskiego szpitala, jakie otrzymał od powiatu głogowskiego w ciągu ostatnich kilku lat.

W ciągu 11 lat powiat przeznaczył prawie 25 mln zł ze środków własnych oraz pozyskał 22 mln zł ze środków zewnętrznych, takich jak dofinansowania z Unii Europejskiej i Ministerstwa Zdrowia.

Starosta Dudkowiak nie kryje rozgoryczenia postawą radnych KWW Zubowskiego, którzy utrudniają i uniemożliwiają współpracę i przyjęcie jednej, wspólnej wizji przyszłości głogowskiej placówki .

Dyskusja odnośnie głogowskiego szpitala budzi coraz większe emocje, padają coraz mocniejsze słowa z obu stron.

Wzajemnym pretensjom i oskarżeniom nie ma końca… Wydaje się, że priorytetowe sprawy, takie jak dobro głogowskich pacjentów spychane są niestety na boczny tor.