Uczniowie ZSSiB w Głogowie wyjadą na staż za granicę

0
1361
2016 marzec, Głogów, ZSSiB, spotkanie z delegacją z Poczdamu, staż w Centrum Kształcenia w Gotz

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych już wkrótce wyjadą na staż za granicę. Szkoła gościła delegację z Poczdamu. Podczas spotkania omówiono szczegóły dotyczące stażu. Wyjazd zorganizowany będzie w ramach projektu Erasmus Plus.

Już wkrótce uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie będą mieli okazję zdobyć wiedzę i doświadczenie podczas praktyk, które odbędą się w Niemczech. Młodzież wyjedzie na niespełna miesięczny staż. ZSSiB gościł delegację z Centrum Kształcenia, położonego niedaleko Poczdamu. Podczas spotkania ustalono szczegóły związane z wyjazdem uczniów. Goście zaś mieli okazję zwiedzić miasto Głogów.

W ZSSiB z wizytą studyjną gościli przedstawiciele Centrum Kształcenia w Gotz: p. Jeanette Kuplin, doradcę do spraw projektu i p. Andreas Lindsdorf, pełniący funkcję kierownika zespołu. W ośrodku w Gotz uczniowie głogowskiej szkoły będą odbywać staż zawodowy w dniach od 3 do 30 kwietnia br. Będzie to staż w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wizyta gości z niemieckiego centrum przebiegła owocnie. Podpisano porozumienie, w którym szczegółowo określono świadczenia dla beneficjentów ze strony ZSSiB i Centrum Kształcenia w Gotz. Omówiono także kwestie związane z pobytem uczniów na stażu, zajęciami praktycznymi i programem kulturalnym.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście z Niemiec, a także dyrektor ZSSiB i nauczyciele, którzy będą sprawowali opiekę nad uczniami podczas odbywania stażu. Po spotkaniu goście zwiedzali Głogów, między innymi: ratusz, sukiennice, koszary oraz fosę. Poznali historię Głogowa. Przewodniczył im p. Józef Wilczak.

Uczniowie ZSSiB, którzy wyjadą na staż, biorą udział w projekcie ERASMUS +. Staż organizowany jest w ramach programu „Staże zagraniczne – uczymy się od pionierów”.

Program ERASMUS + jest programem Unii Europejskiej. Dotyczy dziedziny edukacji i szkoleń dla młodzieży na lata 2014-2020. Całkowity budżet programu to 14,7 mld euro. Opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat. Erasmus plus jest wynikiem połączenia europejskich inicjatyw, realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013, czyli programów: „Uczenie się przez całe życie”, „Młodzież w działaniu”, „Erasmus Mundus”, „Tempus”, „Alfa”, „Edulink”, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Z programu skorzystają uczniowie, studenci, nauczyciele, szkoleniowcy i osoby pracujące z młodzieżą, instytucje kształcenia zawodowego i wyższego, kształcenia dorosłych i przedsiębiorstw.

W programie uczestniczy 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) i państwa kandydujące do UE. Informacji dotyczących projektu ERASMUS + można szukać na stronie: www.erasmusplus.org.pl.