Strażacy z Grębocic odbyli ćwiczenia

0
1269

Ogień to jeden z najbardziej niebezpiecznych żywiołów. Potrafi on podczas pożaru zniszczyć cały dobytek. Dlatego tak ważne jest, żeby strażacy, którzy na co dzień walczą z żywiołem byli dobrze przygotowani do tej często nierównej walki. To właśnie dzięki strażakom bardzo często ratowany jest nasz dobytek, a nawet nasze życie. Żeby służby te były jeszcze lepiej przygotowane, muszą przechodzić ćwiczenia. Wczoraj (17 kwietnia) zakończyły się trzydniowe ćwiczenia strażaków.

Wczoraj (17 kwietnia) zakończyły się trzydniowe gminne ćwiczenia strażaków z ochrony przeciwpożarowej. Odbywały się one na obiektach byłej mleczarni w Grębocicach. Koordynatorem akcji był mł. kap. Robert Fuchs z Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach i Komendant Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej Mieczysław Żentel. Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z: Grębocic, Kwielic, Obiszowa, Rzeczycy i Szymocina mieli za zadanie podjęcia działań ratowniczo – gaśniczych na obiekcie. Ich celem była ewakuacja ludzi z miejsc objętych pożarem, a także pomoc poszkodowanemu. Ćwiczenia strażaków zostały bardzo dobrze ocenione przez Państwową Straż Pożarną w Polkowicach. Mł. kap. Robert Fuchs docenił również starania Wójta Gminy, Romana Jabłońskiego, który inwestuje w zakup nowoczesnego sprzętu do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej.

Także mali uczniowie Szkoły Podstawowej w Grębocicach uczyli się jak być dobrym ratownikiem. 9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Legnicy odbył się drugi etap ogólnopolskiego konkursu pod nazwą “Ratujemy i uczymy ratować” organizowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dolnośląskim etapie rywalizowali uczniowie z pięciu szkół podstawowych. Obok uczniów ze Szkoły Podstawowej z Grębocic rywalizowały szkoły: SP 63 z Wrocławia, SP 74 z Wrocławia, SP z Jaroszowa i SP 1 z Legnicy. Konkurs fundacji składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu nauczyciele przygotowywali scenariusz innowacyjnej lekcji, której tematem jest pierwsza pomoc. Z wielu tysięcy scenariuszy wybrano pięć najlepszych z każdego województwa. Do konkursu zakwalifikowała się Ewa Małucka ze szkoły z Grębocic. Drugi etap konkursu to już praktyka. Przedstawiciele fundacji obserwowali lekcję prowadzoną dla klasy III a przez Ewę Małucka według przygotowanego przez siebie scenariusza zajęć. Uczniowie z Grębocic rywalizowali w czterech grupach (999,998,997,112) o tytuł Małego Ratownika. Nie wiadomo jeszcze, kto zwyciężył w konkursie, bo wyniki będą podane dopiero w maju lub w czerwcu.