Stowarzyszenie SZANSA: „Chcemy przypomnieć o tej strasznej tragedii”

0
1169
zdjęcie 2014-09-02-akcja społeczna balony wolności@Głogów- stowarzyszenie Szansa-001

Trzeciego września minie dziesięć lat od tragedii w szkole w Biesłanie. Podczas zamachu terrorystycznego zginęły wówczas 334 osoby, w tym 186 dzieci. Zdarzenie to postanowiło upamiętnić stowarzyszenie SZANSA, które jest organizatorem akcji społecznej pod nazwą „Balony wolności”. 3 września na dziedzińcu głogowskiego zamku odbędzie się happening, który ma upamiętnić 10 rocznicę tragicznych wydarzeń. W tym samym czasie białe balony zostaną wypuszczone także w Warszawie.

1 września 2004 roku grupa uzbrojonych ekstremistów zaatakowała szkołę w Biesłanie, przetrzymując ponad tysiąc dzieci i dorosłych zakładników w upalnym gimnazjum przez trzy dni. Oblężenie zakończyło się 3 września serią eksplozji i ostrzałem artyleryjskim, który zabił około 350 osób – połowa z nich to dzieci.

Z inicjatywy Zbigniewa Pawlaka i głogowskiego Stowarzyszenia SZANSA powstał pomysł akcji społecznej „Balony wolności”, która ma przypomnieć wydarzenia z roku 2004 i zaapelować do dorosłych o szczególną ochronę dzieci i nieangażowanie w trudne sprawy dorosłych, w tym konflikty polityczne, społeczne, rodzinne.

„W 10. rocznicę wydarzeń w Biesłanie chcemy przypomnieć o tej strasznej tragedii i głośno powiedzieć o potrzebie ochrony dzieci przed konfliktami świata dorosłych” – mówi Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia SZANSA.

Do udziału w happeningu SZANSA zaprasza przede wszystkim młodych ludzi. Liczy na odzew szkół, instytucji i organizacji pozarządowych, które w swej pracy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą. W ramach obchodów rocznicy zaplanowano dwa happeningi, które będą miały miejsce w tym samym czasie w Głogowie i w Warszawie.

Głogowskie obchody rocznicy tragedii w Biesłanie odbędą się 3 września o godzinie 12.oo na dziedzińcu głogowskiego zamku.

W tym samym czasie odbędzie się spotkanie w warszawskim liceum im. Ireny Sendlerowej, na którym przywołane zostaną wydarzenia jakie miały miejsce w Biesłanie w 2004r. W spotkaniu weźmie udział Anna Lechowska ze stowarzyszenia SZANSA, a także Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, który objął patronatem całą akcję. Odczytane zostaną fragmenty książki Zbigniewa Pawlaka – „Biesłan. Pęknięte miasto” i podobnie jak robią to dzieci w Biesłanie od 10 już lat, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, wypuszczone zostaną w powietrze białe balony.

Organizatorzy zachęcają do zaangażowania się w akcję. Można to zrobić poprzez stronę www.balonywolności.pl – „Chcemy zaangażować do niej wszystkich tych, dla których ochrona dzieci przed przemocą jest sprawą priorytetową, wszystkich tych, którzy nie zgadzają się, aby dzieci były wykorzystywane w konfliktach świata dorosłych”  – wyjaśnia Anna Lechowska.