Spotkanie działkowiczów w sprawie nowych przepisów

0
1360
2014-01-27-spotkanie-dzialkowiczow@Starostwo@Glogow-75046_500602770061469_998770844_n

Prezesi wszystkich Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu Powiatu Głogowskiego, spotkali się ze Starostą Głogowskim Rafaelem Rokaszewiczem. Celem spotkania było omówienie zmian w Ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, które weszły w życie 19 stycznia tego roku. Konsekwencje wprowadzonych zmian na pracę ROD omówili specjaliści prawni urzędu.

W ubiegłym tygodniu władze Starostwa Powiatowego zaprosiły wszystkich prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu Powiatu Głogowskiego na spotkanie, którego celem było omówienie zmian w Ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, które weszły w życie 19 stycznia tego roku.

Zmiany wprowadzone przez nowelizowane przepisy budziły duży niepokój wśród działkowiczów, dlatego też władze powiatu zorganizowały spotkanie w tej sprawie. Na terenie Powiatu Głogowskiego istnieją 23 ogrody działkowe. Na spotkanie przybyli wszyscy prezesi ogrodów oraz zainteresowane tym tematem osoby.

“Z inicjatywy Starosty Głogowskiego Rafaela Rokaszewicza w Starostwie odbyło się spotkanie z Prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu Powiatu Głogowskiego. Na spotkaniu mecenas Starostwa przedstawił jakie są konsekwencje wprowadzonych przepisów i jak będzie wyglądała zmieniona ustawa” – informuje Bartek Adamczak, rzecznik Starostwa Powiatowego.

Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy poprzedniej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Trybunał zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym monopol PZD na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.

Nowe przepisy zakładają, że Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe. Związek zachowa prawa do gruntów ogrodów działkowych (użytkowanie wieczyste i użytkowanie) oraz prawo do infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie PZD.

Ustawa przewiduje, że ogrody działkowe będą mogły być zlikwidowane, ale wyłącznie na cele publiczne. W przypadku likwidacji zagwarantowane będzie odszkodowanie np. za altany bądź nasadzenia, a ogród będzie musiał być odtworzony w innym miejscu.

Ustawa reguluje także kwestie dziedziczenia działek, co do tej pory było niemożliwe. Jeśli działkowiec umrze, przejęcie nieruchomości możliwe będzie przez współmałżonka niebędącego działkowcem. W dalszej kolejności do dziedziczenia dopuszczane są dzieci działkowca, rodzeństwo bądź dzieci rodzeństwa.