Śladami tradycji niepodległościowych. Wycieczka z TZG

0
1184
2013-11-01-palac-Chalpowskich@Turwia-fot.zespol-parkow-krajobrazowych-wojewodztwa-wielkopolskiego-01-

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprasza wszystkich na wycieczkę “Przed świętem Niepodległości – śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”. Uczestnicy wycieczki zwiedzą, m.in. Stare Miasto Kościana, odwiedzą Izbę Pamięci Chłapowskich, gdzie przebywał Adam Mickiewicz oraz zobaczą unikatowy Park Krajobrazowy w Turwi. Wycieczka odbędzie się 9 listopada.

Zbliża się święto 11 listopada, z tej okazji organizowanych jest wiele inicjatyw związanych z obchodami tego dnia. Jedną z nich jest zaproszenie na wycieczkę pod nazwą “Przed świętem Niepodległości – śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”. Wycieczka organizowana jest 9 listopada,  przez członków głogowskiego stowarzyszenia Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Dla uczestników przewidziany jest bogaty program wycieczki. W planie jest wizyta w  Kościanie, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z początków XII wieku. Głównym celem w Kościanie będzie zwiedzanie Starego Miasta.

Kolejnym punktem wycieczki będzie wizyta w Opactwie Benedyktynów, które w 2009 r. rozporządzeniem Prezydenta RP zostało uznane za pomnik historii. Obszar pomnika historii “Lubin – zespół opactwa benedyktynów” obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń opactwa z kościołem klasztornym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z towarzyszącymi mu budynkami klasztornymi oraz parkiem, ogrodem, dwoma folwarkami, szkołą parafialną, kościołem pod wezwaniem św. Leonarda, cmentarzem, pastorówką, placem targowym oraz zabytkową figurą św. Jana Nepomucena.

Z pewnością dużą atrakcją będzie odwiedzenie pałacu i Parku Krajobrazowego w Turwi. Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego utworzono w 1992 r. na powierzchni 172,0 km2. Położony między Kościanem i Śremem, ma chronić krajobraz rolniczy, ukształtowany w XIX w. który jest główna atrakcją tego parku. Jest to unikatowy w skali kraju, krajobraz rolniczy z zachowanym systemem zadrzewień śródpolnych. Przeważającą część Parku, którego lesistość nie przekracza 15%, zajmują grunty orne, na których w latach dwudziestych XIX w. Dezydery Chłapowski zapoczątkował w swych rodzinnych dobrach nowoczesną gospodarkę rolną. Na terenie Parku stwierdzono występowanie ponad 800 gatunków roślin naczyniowych. Są to przede wszystkim gatunki związane z uprawami rolnymi, łąkami lub zbiornikami wodnymi.

Uczestnicy wycieczki odwiedzą także Izbę Pamięci Chłapowskich w Kopaszewie. W pałacu, który był własnością rodziny Chłapowskich, w 1831 roku kilkakrotnie przebywał Adam Mickiewicz. Obecnie w salonie, w którym znajdują się dwa piece z 1801 roku, urządzona została Izba Pamięci Adama Mickiewicza. Znajdują się tu także meble pochodzące z czasów poety. Legenda głosi, że w Kopaszewie powstawały fragmenty Pana Tadeusza.

Ostatnim punktem wycieczki będzie Pałac w Racocie, który został prawdopodobnie zaprojektowany przez Dominika Merliniego – głównego architekta warszawskich Łazienek. Wzniesiono go w ostatnich latach I Rzeczypospolitej dla wojewody poznańskiego księcia Antoniego Barnaby Jabłonowskiego. W II Rzeczypospolitej pałac był oficjalną rezydencją prezydenta RP. W 1928 r. założono tutaj państwową stadninę koni.

Koszt wycieczki to 50 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 76 852 61 72 lub 509 072 531.