Regionaliści spotkali się w Głogowie

0
1139
2015-09-14 Regionaliści spotkali sie w Głogowie @MAH (fot. A. Błaszczyk)

Blisko 100 osób z całej Polski przyjechało w sobotę do Głogowa na panel dyskusyjny zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Zjazdu Regionalistów Polskich nad Odrą. Tematem dyskusji była współpraca samorządów z towarzystwami regionalistycznymi na rzecz rozwoju małych ojczyzn. Z regionalistami z całego kraju na Zamku Książąt Głogowskich spotkali się prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz oraz przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą odbywał się w dniach 11-13 września. Został zorganizowany z okazji 70-lecia zasiedlenia ziem zachodnich oraz 70. rocznicy powstania ruchu regionalnego na Dolnym Śląsku.

Regionaliści w trakcie trzydniowego zjazdu zwiedzili kilka dolnośląskich miast, m.in.Trzebnicę, Lubiąż i Legnicę. Podczas konferencji i paneli dyskusyjnych rozmawiali na temat kulturotwórczej roli regionalnych towarzystw kulturalnych w kręgu społeczności lokalnych. – Poruszano między innymi temat Kresów oraz nauczania regionalizmu w szkołach – mówi Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, uczestnik zjazdu.

12 września regionaliści przyjechali do Głogowa. – Nasze miasto jest jednym z miast gospodarzy, w którym zagoszczą regionaliści nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z innych ośrodków z całej Polski – informuje Dariusz Czaja.

Podczas panelu dyskusyjnego moderowanego przez Tadeusza Samborskiego, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz dr hab. Stefana Bednarka z Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawiano na temat kulturotwórczej roli towarzystw regionalistycznych oraz współpracy regionalistów z samorządami lokalnymi. Na początku spotkania Antoni Bok z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej przedstawił historię ruchu regionalistycznego w Głogowie.

Następnie głos zabrał prezydent Rafael Rokaszewicz, który mówił o roli jaką regionaliści odegrali w rozwoju miasta w okresie powojennym. – Dbałość o każdy detal historyczny Głogowa przez działaczy ruchu regionalistycznego to jest wartość nie do przecenienia – podkreślał Rafael Rokaszewicz.– Inicjatywa zagospodarowania pewnych miejsc, odbudowy poszczególnych zabytków, doradztwo władzom miasta – to jest między innymi wkład działaczy Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. I ta współpraca trwa do dziś – mówił prezydent Głogowa.

Rafael Rokaszewicz opowiedział zebranym, w jaki sposób władze miasta współdziałają z lokalnymi regionalistami. Według prezydenta warto wspierać działalność stowarzyszeń regionalistycznych, bo dzięki nim mieszkańcy mogą poznać dzieje swojego miasta i regionu. – Wydawnictwa oraz inne działania Towarzystwa Ziemi Głogowskiej zachęcają głogowian do tego, aby poznawali historie miejsca, w którym żyją. Historię bardzo bogatą, ale i trudną – mówił Rafael Rokaszewicz. – Wieloletnia praca członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej sprawiła, że dzisiaj zajmowanie i interesowanie się historia Głogowa jest po prostu modne – dodał.

W panelu głos zabrał także burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski, który opowiedział o roli lokalnego czasopisma „Echo Złotoryi” w kształtowaniu postawy regionalistycznej mieszkańców miasta. Następnie odbyła się prezentacja regionalnego periodyku „Sudety”. Zwieńczeniem głogowskiego spotkania był koncert w wykonaniu m.in. Stanisława Górki.

Organizatorami Zjazdu byli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej, Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.