Policja apeluje: Zapinaj pasy!

0
2007

Bezpieczeństwo jest jedną z wartości, którą ludzie cenią najbardziej. Inwestują więc w solidne zamki w drzwiach do domów, pilnują zasad BHP czy ubezpieczają swoje zdrowie. Dziwi więc fakt, iż wielu z nich zapomina o tak podstawowej rzeczy, jaką jest zapinanie pasów bezpieczeństwa czy odpowiednie przewożenie dzieci w samochodzie. Aby ograniczyć takie sytuacje w przyszłości, policja w ostatnim czasie podjęła odpowiednie działania.  

Po koniec ubiegłego tygodnia, a dokładniej mówiąc we czwartek rano policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję „Pasy”. Funkcjonariusze ujawnili wiele przypadków jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Akcja miała na celu przypomnienie użytkownikom pojazdów, jak ważne jest zapinanie ich oraz stosowanie fotelików i zabezpieczeń dla najmłodszych pasażerów. W godzinach wieczornych policjanci zwrócili baczniejszą uwagę na stosowanie przez pieszych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym ujawniając dwa takie przypadki.

Swoimi działaniami policjanci chcieli przypomnieć o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach. Niestety okazało się, że kierowcy często zapominają o tym obowiązku i nie dbają o swoje bezpieczeństwo. Policjanci ujawnili, że wiele kierowców nie zapięło pasów.

Obowiązek zapinania pasów dotyczy osób podróżujących zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach i obowiązuje na wszystkich drogach. Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dniem 15 maja 2015 roku weszły w życie przepisy dotyczące między innymi przewożenia dzieci pojazdami samochodowymi. Ważną zmianą jest ta, iż dziecko, niezależnie od wieku do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu powinno być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa (urządzeniach przytrzymujących). Odstępstwo od zasady przewiduje możliwość przewożenia dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, które ma co najmniej 135 cm wzrostu i masę ciała przekraczającą 36 kg, jeżeli nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia.

Kolejna zmiana, to zgoda na przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka (w wieku co najmniej 3 lat) zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci przewozimy w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. Przepis ten dotyczy jednak tylko samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony.
Przypominamy, że przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami skutkować może mandatem karnym w wysokości 150 złotych i 6 punktami karnymi wpisywanymi do ewidencji wykroczeń w ruchu drogowym. Pasy bezpieczeństwa oraz inne zabezpieczenia wpływają na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Są podstawowymi elementami zabezpieczającymi w samochodzie zwiększającymi bezpieczeństwo podczas podróży.

Policja również przypominała o obowiązku stosowania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się poboczem drogi, po zmroku, poza terenem zabudowanym. Brak takiego elementu to narażanie swojego życia i zdrowia oraz narażenie się na mandat karny w wysokości od 20 do 100 zł. Nie trzeba jednak opuszczać miasta, aby stosować się do tych przepisów. Wszyscy piesi, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, powinni posiadać elementy odblaskowe po zmroku również w terenie zabudowanym. Zwiększa to ich szanse, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Więcej o tym temacie pisaliśmy tutaj: http://tutajglogow.pl/2017/01/28/dzien-odblaskow-czyli-jak-chronic-zycie-pieszego