Głogowska policja apeluje: Bądźmy ostrożni podczas przedświątecznych zakupów

0
1179
2014-07-17 policja radiowóz (fot.P.Dudzicki) 02

Komenda Powiatowej Policji w Głogowie apeluje o ostrożność podczas przedświątecznych zakupów. Najbliższy weekend i kilka kolejnych dni większość z nas poświęci na przedświąteczne zakupy. Pamiętajmy jednak, że do świąt ”przygotowuje się” również świat przestępczy.

Najbliższe dni wielu z nas spędzi na przedświątecznych zakupach. Chcąc jak najszybciej przystąpić do świątecznych przygotowań, często się śpieszymy, jesteśmy roztargnieni, a co za tym idzie, mniej uważni. W przedświątecznym czasie w sklepach znajduje się mnóstwo osób, a kontakt fizyczny z drugim, obcym człowiekiem, którego mijamy w kolejnym dziale lub przy kasie, jest w tych dniach na porządku dziennym.

Takie sytuacje to świetna okazja dla złodziei, którzy korzystając z naszej nieuwagi, mogą nas okraść. Przedświątecznym łupem najczęściej padają portfele, portmonetki z zawartością naszych pieniędzy a często kompletu dokumentów i kluczy. Jednak sklepy, do których udajemy się bezpośrednio to nie jedyne miejsce, w którym czyha niebezpieczeństwo. Uważać należy również podczas robienia wirtualnych zakupów w sklepach internetowych.

Komenda Powiatowej Policji w Głogowie prezentuje kilka prostych zasad, do których warto się stosować:

  • portfele z dokumentami, pieniędzmi bądź telefony komórkowe przechowujmy w wewnętrznych kieszeniach ubioru. Nie zaszkodzi co pewien czas sprawdzić – czy rzeczy te są na swoim miejscu,
  • damskie torebki, najlepiej trzymajmy przed sobą lub w ręku – krótko za pasek. Unikajmy wkładania ich do koszyków z zakupami, gdyż zwiększa to ryzyko kradzieży
  • w samochodach, na widocznym miejscu, nie pozostawiajmy torebek, saszetek, przedmiotów wartościowych, nawigacji GPS. Sprawdźmy czy samochód jest zamknięty i czy włączyliśmy zabezpieczenia, jeśli taki posiadamy.

Zakupy w Internecie to coraz bardziej popularna forma sprzedaży – sklep internetowy czy też aukcja internetowa, również wymaga minimum ostrożności zmniejszymy ryzyko gdy:

  • Uważaj na ,,super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na tzw. „podróbki”!
  • Sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie transakcje czy aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś „negatywy”) lub negatywne wpisy na specjalnych stronach internetowych z opiniami o sprzedawcach.
  • Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.
  • Korzystając z serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
  • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
  • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
  • Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego i sklepu internetowego.

Głogowska policja zwraca się również z apelem do pieszych i kierowców: Zachowajmy wzajemną cierpliwość i ostrożność w trakcie zwiększonego ruchu. Bądźmy kulturalni i wyrozumiali dla innych użytkowników dróg. Nie spieszmy się, lepiej dojechać 10 minut później niż wcale. Na parkingach przysklepowych, a przede wszystkim przy dużych marketach, bądźcie ostrożni ale i wyrozumiali dla pieszych i innych zmotoryzowanych.