Polacy czują się bezpiecznie

0
1492

Polacy czują się bezpiecznie w miejscu, w którym mieszkają. Jak czytamy w  „Dzienniku Gazecie Prawnej” wyprzedziliśmy nawet Skandynawów, którzy stawiani są za wzór społecznego porządku. Przestępczość, wandalizm i przemoc stanowi zagrożenie dla zaledwie 6,4 proc. Polaków.

Według Eurostatu bezpieczniej od Polaków w miejscu zamieszkania czują się tylko Chorwaci. Prześcignęliśmy Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, a nawet Skandynawię, który to kraj stawiany jest za wzór porządku społecznego.

Jak wynika z badań Eurostatu, na które powołuje się „Dziennik Gazeta Prawna”,   Polacy czują się bezpiecznie i to znacznie bardziej, niż inni Europejczycy. Z badań tych wynika, że odsetek mieszkańców, według których przemoc, przestępczość i wandalizm stanowią problem w ich okolicy, wynosi zaledwie 6,4 proc i jednocześnie jest o 8 pkt proc. niższy niż wynosi średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej (14,5 proc.).

Jak twierdzi socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, an którego opinię powołuje się Dziennik, z tej statystyki wynika, że “bardzo się obniżyło poczucie prawdopodobieństwa, że za chwilę może ktoś na nas napaść albo że nas pobije lub ukradnie nam na przykład samochód spod domu czy rozbije szybę w mieszkaniu”. Zwrócił on również uwagę na fakt, że zjawiska te mocniej doskwierają mieszkańcom krajów rozwiniętych, np. co piąty Belg uważa, ze w jego okolicy nie jest bezpiecznie.

Dane Eurostatu potwierdzają ustalenia Diagnozy Społecznej, według której w latach 2009-2013 nastąpił duży wzrost poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania – twierdzi psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. W materiale podkreślił, że “subiektywne oceny Polaków idą w parze z obiektywnymi wskaźnikami spadku takich zdarzeń jak rozboje, napaści czy włamania”. Zauważył także, że na tle innych stolic Europy, Warszawa należy do najbezpieczniejszych miejsc w Unii Europejskiej, podkreślając przy tym zasługi Policji w zapobieganiu przestępstwom.

Nie tylko badania Eurostatu zauważyły duży wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego kraju. Podobne wnioski odnotowało Centrum Badań Opinii Społecznej, z którego wynikło, że dziewięciu a dziesięciu badanych zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Obecnie odczuwalny przez Polaków poziom bezpieczeństwa należy do najwyższych w całym okresie III RP.

Jak twierdzą autorzy artykułu – rosnące poczucie bezpieczeństwa Polaków znajduje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. W 2013 roku odnotowano nieco ponad milion przestępstw. Porównując raporty z roku 2003 i 2013 różnica w liczbie zgłaszanych przestępstw zmalała o 400 tysięcy, a to oznacza, że każdego dnia popełniono o 1100 przestępstw mniej.

źródło: KPW Wrocław