Ostrożnie z “super okazją”

0
1101
2014-01-15-przestepczosc-gospodarcza@Glogow-reklama-super-cena

W ostatnim czasie wzrosła liczba zgłoszeń od osób, które czują się oszukane przez sprzedawców, oferujących zakup towarów podczas pokazów –  informują głogowscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą. Część z poszkodowanych twierdzi, że nie miała świadomości podpisania umowy kredytowej w trakcie zakupu. Inni zorientowali się, że zakupione po „super okazyjnej” cenie garnki mogły ich kosztować znacznie mniej. Do części zakupiony towar nigdy nie dotarł. 

Prowadzenie sprzedaży towarów połączone z ich specjalną prezentacją i pokazem reklamowym, nie jest w żaden sposób zabronione prawem. Również cena sprzedawanego towaru jest kwestią umowy pomiędzy kupującym i sprzedającym. “Jeśli uważamy, że cena jest zbyt wysoka, nikt nie może nas zmusić do kupna towaru” – informuje Bogusław Kaleta z głogowskiej policji.

Głogowscy policjanci odnotowali jednak ostatnio kilka zgłoszeń od osób starszych, które skuszone dodatkowymi korzyściami, rzekomymi upustami cenowymi oraz tzw. gratisami zdecydowały się kupić zestawy garnków kuchennych. Cena zestawu jest wysoka. Zależnie od zestawu są to kwoty od 2.500 zł. nawet do 5.500 złotych.

W większości przypadków okazało się jednak, że osoby te zawarły umowy kredytowe z bankiem nic o tym fakcie nie wiedząc. W niektórych przypadkach poszkodowane starsze osoby nie otrzymały towaru. Otrzymały za to do domu przesyłkę z banku z umową, z której treści wynika, że kupiły zupełnie inny towar np. wyroby rehabilitacyjne. Tych zresztą również nie otrzymały.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą prowadzą w tych sprawach dochodzenie. Wszystko wskazuje bowiem, że zawiadamiający padli ofiarą grupy oszustów – “Z doświadczeń wynika, że seniorzy korzystający z tego rodzaju zakupów bywają wprowadzani w błąd – akwizytorzy zachwalają towary, reklamując ich np. zdrowotne właściwości, gdy w rzeczywistości są to produkty relaksacyjne, nie informują o prawie odstąpienia od umowy czy nakładają uciążliwe formalności przyjmując zwroty wyłącznie w swoich biurach” – mówi Bogusław Kaleta.

Zgodnie z prawem, czas na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy (czyli na pokazach, prezentacjach, od akwizytora) wynosi 10 dni od zakupu. Odstąpienie od umowy nie może nastąpić w dowolny sposób. Należy złożyć w dziesięciodniowym terminie oświadczenie na piśmie. Zwrot zakupionej rzeczy powinien nastąpić w ciągu 14 dni – towar może zostać wysłany po nadaniu oświadczenia. Konsument pozbawiony obowiązkowych informacji o przysługujących mu prawach mógłby zrezygnować z dochodzenia swoich roszczeń.