OSMZA: Zabytki z Lubiąża są już w Głogowie

0
1454
26-10-2014 Zdjęcie: OSMZA zabytki

Do głogowskiego Ośrodka Studyjno–Magazynowego Zabytków Archeologicznych trafiły już pierwsze zabytki z magazynów w Lubiążu. To właśnie nasze miasto wygrało przetarg na ich konserwację, opracowanie oraz magazynowanie.

Zbiory archeologiczne przechowywane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotychczas znajdowały się Lubiążu. Ich zawartość jest ogromna. Na opracowanie części z nich głogowskie Muzeum Archeologiczno–Historyczne pozyskało 100 tysięcy złotych z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze zabytki z Lubiąża w ogromnych skrzyniach trafiły już do Ośrodka Studyjno–Magazynowego w Głogowie.

Po przywiezieniu z Lubiąża są one segregowane, identyfikowane są stanowiska archeologiczne, na których zostały znalezione. Następnie zabytki są myte. Wymieniane są metryki. Stare oczywiście są także zachowywane. Tworzymy inwentarz ruchomych zabytków archeologicznych, a po nadaniu numerów inwentarzowych zabytki są pakowane do odpowiednich opakowań. Te które tego wymagają, przekazywane są do pracowni konserwatorskich – informuje Katarzyna Reszka z OSMZA.

26-10-2014 Zdjęcie: OSMZA zabytki

Praca specjalistów z Ośrodka Studyjno–Magazynowego Zabytków Archeologicznych jest niezwykle żmudna i delikatna. Wymaga również ogromnej wiedzy, ponieważ często metryki, którymi opisane są zabytkowe przedmioty, zawierają informacje niepełne, wymagające uzupełnienia.

– Można powiedzieć, że jest to też praca detektywistyczna. Na przykład jedno z opakowań, które trafiło do ośrodka, było wypełnione zabytkami, które pochodziły z wystawy. Niestety po jej zakończeniu nie trafiły już na swoje miejsce w magazynie. Są to zabytki metalowe naprawdę wysokiej klasy, niestety często bez odpowiednich metryczek. Naszym zadaniem jest teraz ustalenie miejsca pochodzenia tych przedmiotów – dodaje Reszka.

Większość zabytków pochodzących z magazynów w Lubiążu, którymi już zajmują się specjaliści z Głogowa, pochodzi z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Przypisywane są kulturze łużyckiej. Wśród zbiorów, które trafiły do naszego miasta są i te zasługujące na wyjątkowa uwagę. – Moim zdaniem takimi perełkami są właśnie te nieopisane zabytki metalowe. Wśród nich znajduje się szereg szpil. Między innymi szpila z łabędzią główką. Unikatem jest także metalowy imacz, czyli uchwyt tarczy. Ciekawe jest także naczynie klepkowe z ulicy Kiełbaśniczej we Wrocławiu. opowiada Katarzyna Reszka.

26-10-2014 Zdjęcie: OSMZA zabytki

Zabytki z magazynu w Lubiążu będą dostępne dla zwiedzających, jednak dopiero po ich właściwym opisaniu, skatalogowaniu i poddaniu konserwacji czyli szeregu pracy, jaka stoi przed pracownikami głogowskiego Ośrodka Studyjno–Magazynowego Zabytków Archeologicznych. – Po opracowaniu tych zabytków będą mogły one być wypożyczane innym muzeom. Będą mogły być także udostępniane do celów naukowych badaczom i studentom. Będą mogły również być przekazywane na własność zainteresowanym muzeom, jeśli wystąpią z taką propozycją. Oczywiście w takich przypadka wymagana będzie zgoda właściwego, wojewódzkiego konserwatora zabytków – zapewnia Katarzyna Reszka.