V GlogOFF Streetz Jam nadchodzi

0
1388

Już wkrótce Głogów znajdzie się po raz kolejny w centrum zainteresowania wszystkich wielbicieli kultury ulicznej. Warsztaty artystyczne, konkurs improwizacji słownej, happening plastyczny, a na koniec wielki koncert hip-hopowy z OSTR w roli gwiazdy wieczoru – to wszystko przygotowali organizatorzy V Festiwalu Kultury Ulicznej GlogOFF Streetz Jam, który odbędzie się w dniach 4-6 września.

Festiwal jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA, Kolektywu Animatorów Kultury Streetz.pl oraz Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych FLIS. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodych ludzi kulturą uliczną oraz zachęcenie do jej współtworzenia. – Festiwal Kultury Ulicznej GlogOFF Streetz Jam ma na celu promowanie wszelkich przejawów miejskiej twórczości artystycznej i zaangażować młodych ludzi w różne formy ekspresji związanej z szeroko rozumianą kulturą uliczną – mówi Łukasz Zygiel, pomysłodawca i organizator festiwalu, członek stowarzyszenia SZANSA. Co warte podkreślenia przedsięwzięcie to ma charakter niekomercyjny. We wszystkich festiwalowych działaniach i propozycjach młodzież może wziąć udział bezpłatnie.

2014-09-06 IV GlogOFF Streetz Jam @Mayday (fot.P.Dudzicki) 24

Festiwal narodził się w 2011 r. Ale być może pomysł na jego zorganizowanie nigdy by nie powstał, gdyby nie Klub Działań Twórczych OM Studio, który rozpoczął działalność w 2006 r. w podziemiach siedziby stowarzyszenia  „SZANSA” przy ul. Perseusza 13. Było to miejsce, gdzie młodzie ludzie z pomysłami mogli realizować swoje muzyczne i plastyczne pasje. I to własnie młodzież i jej zainteresowania stały się inspiracją dla organizatorów.

Od samego początku zaczęliśmy organizować warsztaty – to jedna z głównych form pracy z młodzieżą. Próbujemy pokazać, że spędzając czas w sposób kreatywny, można zyskać o wiele więcej satysfakcji niż niszcząc swoje ciało i umysł poprzez zachowania ryzykowne czy stosowanie środków psychoaktywnych – mówi Łukasz Zygiel. – Młodzież która od samego początku przychodziła reprezentuje różne subkultury. Od lat dominuje hip-hop – to ta wydaje się mieć największe wzięcie wśród młodzieży. Warsztaty i koncerty organizowaliśmy już kilka lat, kiedy to padł pomysł zorganizowanie cyklicznej imprezy o charakterze festiwalu – przeglądu sceny i promowania najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych, oraz aktywna zmiana przestrzeni miejskiej poprzez tworzenie przestrzennych prac plastycznych na murach miasta.

W ramach I edycji festiwalu zorganizowano serie warsztatów, graffiti jam i koncert. Już wtedy impreza przyciągnęła setki młodych ludzi. Każda kolejna edycja było bogatsza pod względem programu. W ciągu czterech lat na deskach festiwalowej sceny wystąpili najwybitniejszy artyści polskiego hip-hopu, m.in. Trzeci Wymiar, Bisz (B.O.K) Liveband, Łona & Webber, Eldo, Pomau, Korelacja, Retrospekcja. Zorganizowano wiele warsztatów muzycznych (rap, dj-ing, produkcja muzyczna, vocal, freestyle, beatbox), tanecznych (breakdance) i plastycznych (streetart).

W związku z coraz większym rozmachem festiwalu, organizatorzy zastanawiają się, czy nie nadać imprezie charakteru ogólnopolskiego. – Pomysł wynikający z dotychczasowych doświadczeń doszlifowaliśmy w małym gronie i okazał się bardzo trafiony – tak się zaczęło i co roku próbujemy kontynuować te działania – mówi organizator wydarzenia. – Opinie jakie słyszymy od występujących artystów, ale także i znajomych animatorów  kultury z innych miast jasno mówią, że to co udało się nam do tej pory osiągnąć jest na poziomie krajowych imprez. Jednak staramy się nie stracić głównego celu z oczu – to naszą lokalną młodzież chcemy zarazić tą pasją do twórczej postawy, jako alternatywny do zażywania środków psychoaktywnych. To jest nasz cel. A że przy okazji udaje się nam robić dobry kawałek animacji kultury – to wartość dodana, która powoli kiełkuje.

2014-09-06 IV GlogOFF Streetz Jam @Mayday (fot.P.Dudzicki) 25

Jednym z najciekawszych wydarzeń w ramach festiwalu jest happening plastyczny Miasto Mówi, w ramach którego powstają murale w miejskiej przestrzeni Głogowa. W tym roku obraz powstanie na jednej ze ścian Kina Jubilat. – W tworzeniu muralu udział weźmie mała grupa zaproszonych artystów aPoprostu z ekipą. To człowiek który gościł u nas już nie raz. Coraz sławniejsza postać w świecie street-artu, ale przede wszystkim fantastyczny człowiek, który zna się na tym co robi. W warsztatach udział biorą młodzi ludzie z Głogowa, kilkunastoosobowa grupa – mówi Łukasz Zygiel. – Prace już trwają – to żmudna praca, ale widać unoszącą się aurę kreatywności… a może to tylko opary farb?

Jak podkreśla organizator, GlogOFF Street Jam jest impreza całkowicie niekomercyjna i dlatego nie mógłby się odbyć gdyby nie wsparcie partnerów i sponsorów. – To wszystko nie mogło się odbyć bez wsparcia Gminy Miejskiej Głogów, dzięki której dofinansowaniu możemy realizować nasze działania. W tym roku także zacieśniliśmy współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury, który tak naprawdę sprawdza się od lat.  Największe wsparcie otrzymaliśmy ze strony firmy GSB Kukla – coś co wydawało się nam niemożliwe z naszym małym budżetem, okazało się dość proste dla szefa firmy, pana Bogdana – mówi Łukasz Zygiel. – Jesteśmy tak wdzięczni za otrzymane wsparcie w postaci zapewnienia rusztowań po minimalnych kosztach, że wymyśliliśmy specjalny tytuł – Mistrzowie Wsparcia Pomysłów Nierealnych – dodaje.

Program V edycji GlogOFF Streetz Jam 2015

31.08-06.09.2015 (9 dni)

  • Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
  • Happening Plastyczny MIASTO MÓWI – realizacja legalnych murali w przestrzeni miejskiej Głogowa (spektakularne miejsce!)

Sobota 05.09.2015

  • 18:00-20:00 III konkurs improwizacji słownej FREESTYLE STREETZ MASTERS 2015 @ klub MCK MAY-DAY (Głogów)
    JURY: Dolar / Ymcyk / Emper
    NAGRODY: 1000zł / 500zł / 300zł
    Zapisy: http://www.glogoff.pl/streetz-masters/
  • 20:00-24:30 koncert klub MCK MAY-DAY:
    • Oxon
    • Tubas Składowski
    • Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
    • OSTR

Glogoff Streetz Jam 2015 PLAKAT