Oblicza Głogowa po raz piąty

0
1083

W ubiegły czwartek (20 czerwca) w Głogowie został zorganizowany konkurs historyczny pod nazwą “Oblicza Głogowa”. W tym roku była to piątka edycja tego konkursu, w którym wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie. Tegoroczne zmagania polegały na podchodach historycznych. W konkursie zmierzyła się ze sobą młodzież z czterech powiatów.

W ubiegły czwartek (20 czerwca) młodzież szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w między powiatowym konkursie historycznym pod nazwą “Oblicza Głogowa”. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie przy wsparciu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, Muzeum Archeologiczno – Historycznego oraz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. – Tegoroczne zmagania były nietypowe, bo polegały na podchodach historycznych. Młodzież z czterech powiatów: głogowskiego, wschowskiego, polkowickiego i z miasta Zielona Góra rywalizowała w bardzo nietypowy sposób. Mieli za zadanie odpowiadać na pytania w stacjach bazowych, którymi między innymi były: Kościół Bożego Ciała, Lapidarium Łódź Chrystusowa, mury obronne oraz wiele innych miejsc na Starym Mieście. Młodzież miała dwa kryteria. Pierwszym kryterium był czas, bo w ciągu dwóch godzin mieli pokonać jak największy dystans i odpowiedzieć na jak najwięcej pytań. Jeżeli czegoś nie wiedzieli to musieli cofnąć się do bazy, która mieściła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Tam dostępne były książki. Mogli skorzystać też z Internetu, który w większości mieli w telefonach. Każda drużyna zbierała także głogowskie głogi. Zwyciężyła drużyna, która zdobyła najwięcej głogów – mówi Piotr Weryszko, organizator konkurs pod nazwą “Oblicza Głogowa”. Zwycięska okazała się drużyna II Liceum Ogólnokształcącego, które zebrało 850 głogów. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie ze szkoły w Polkowicach, a trzecie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych. – Na starcie otrzymywali po 140 głogów, które w czasie podchodów pomnażali. Za najlepszy czas otrzymali jeszcze dodatkowo 30 głogów. Młodzież wykazała się duża wiedzą i dosyć rzadko korzystała z bazy znajdującej się w bibliotece w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – mówi Mirosława Krasicka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.

W tegorocznej edycji młodzież musiała zmierzyć się z czasami panowania Habsburgów. – Jest to trudny okres, bo literatury na ten temat jest bardzo mało. Kolejna edycja to kontynuacja okresu Habsburskiego – dodaje Piotr Weryszko. – Przy okazji wzięcia udziału w konkursie dużo dowiedziałem się o Głogowie. Wcześniej nie uczyłem się o Habsburgach. Najtrudniejsze zadania dla mnie to był plan miast z siedemnastego wieku. Trzeba było porównać obiekty i napisać, co to jest – mówi Mateusz Nowak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie. Wszyscy uczestnicy konkursu historycznego otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Miejską Głogów. Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały dodatkowo statuetki oraz nagrody ufundowane przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.