Legnickie technika dają szansę na zdobycie dobrego zawodu i solidne przygotowanie do przyszłej pracy. Ponadto klasy patronackie oferują szereg innych możliwości.
Legnica należy do najbardziej na Dolnym Śląsku rozwiniętych i wyspecjalizowanych ośrodków szkolnictwa zawodowego. To u nas działają dwa najlepsze w regionie technika – ekonomiczne i elektroniczne. Bogate doświadczenia mają tu również tzw. klasy patronackie, kształcące obecnie prawie 400 uczniów.
Współpraca z firmami
Legnickie szkoły zawodowe utrzymują ścisłą współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami i zakładami usługowymi. Z inicjatywy prezydenta miasta od wielu lat zawierane są porozumienia o współpracy szkół z firmami, a współpraca ta przyjmuje formę klas patronackich. Obecnie w dwóch legnickich szkołach zawodowych działa 13 klas patronackich, w których kształci się łącznie 390 uczniów.
Patronem klasy o poszukiwanym na rynku profilu technika elektronika o specjalności programisty maszyn sterowanych numerycznie (CNC) w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych jest od 2008 r. niemiecka firma Winkelmann, działająca w LSSE. W roku szkolnym 2015/16 kształceniem w tym zawodzie objętych jest 100 uczniów w 4 oddziałach.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących prowadzi klasy w zawodzie technika spedytora. Kształci 92 uczniów w trzech oddziałach objętych patronatem firmy Pol-Miedź Trans. Natomiast Spółka Solaris Group sprawuje opiekę nad uczniami kształcącymi się w zawodzie technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W tym roku szkolnym dotyczy to 81 uczniów klas 1-3. Ponadto Huta Miedzi Legnica, Dolnośląska Fabryka Maszyn Zanam-Legmet oraz Elsur od roku 2007 obejmują patronatem klasy o specjalności technika mechanika. W zwodzie tym kształci się obecnie 117 uczniów w 4 oddziałach.
Co oferują klasy patronackie?
Firmy współpracujące ze szkołami zapewniają organizację zajęć praktycznych oraz praktyk zawodowych, finansują zakup podręczników dla uczniów, ubezpieczenia oraz szkolenia BHP. Szkoły otrzymały specjalistyczne wyposażenie i oprogramowania do pracowni zawodowych. Firmy patronackie finansują też wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy w Polsce i za granicą. Najlepsi uczniowie tych klas otrzymują nagrody i – co chyba najważniejsze – propozycje zatrudnienia w firmach patronackich w wyuczonym zawodzie.
Miasto podejmuje kolejne działania zmierzające do dostosowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. Prezydent Tadeusz Krzakowski podpisał w kwietniu ubiegłego roku porozumienie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną o przystąpieniu do Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Przedsięwzięciem objęto sześć, czyli wszystkie zespoły szkół zawodowych. Celem DKE jest m.in. łączenie potencjału gospodarczego, edukacyjnego i naukowego na rzecz kształcenia zawodowego zgodnego z potrzebami gospodarki i lokalnego rynku pracy.