Orgomne zainteresowanie konkursem wiedzy o KGHM

0
1274
ZDJĘCIE: KGHM – huta miedzi, wytop miedzi
Akcje KGHM w ciągu trzech lat straciły ponad połowę wartości

Aż 30 szkół podstawowych i 31 gimnazjalnych z całego regionu wzięło udział w Olimpiadzie Wiedzy o KGHM i regionie. Po dwóch etapach do wielkiego finału zakwalifikowało się po 10 osób w dwóch kategoriach: podstawowej i gimnazjalnej. Wielki finał odbędzie się  w dniu największego święta górniczego – Barbórki – 4 grudnia.

Organizatorem konkursu są: Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie, a patronatem objął KGHM Polska Miedź S.A. Konkurs podzielony został na 3 etapy: szkolny, półfinał i finał oraz dwie kategorie wiekowe: klasy 4-6 szkół podstawowych i gimnazja.

„Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o KGHM i wzmocnienie regionalnej tożsamości wśród najmłodszych. Co roku z okazji Barbórki organizowaliśmy quiz wiedzy o KGHM. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół imienia Jana Wyżykowskiego wystąpiło z inicjatywą zorganizowania znacznie większego konkursu wiedzy o KGHM. My tę inicjatywę podjęliśmy i jesteśmy patronem tego konkursu”Paweł Markowski, dyrektor naczelny ds. produkcji górniczo-hutniczej KGHM.

Do etapu szkolnego przystąpiło 30 szkół podstawowych i 31 gimnazjalnych z całego regionu. W zmaganiach etapu pierwszego, który odbył się 15 października, udział wzięło 286 uczniów szkół podstawowych i 349 gimnazjalistów.

Do drugiego etapu awansowali zwycięzcy rywalizacji szkolnej. 14 listopada w Sali Miedziowej Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego w Sieroszowicach odbył się półfinał konkursu wiedzy o Zagłębiu Miedziowym organizowanego pod patronatem KGHM Polska Miedź S.A.

Jednym z finalistów Olimpiady Wiedzy o KGHM i regionie jest Jakub Marczak – uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach.

„Pytania z zakresu technologii hutniczych, historii kombinatu, geologii, minerałów, ekologii, funkcjonowania przedsiębiorstwa godne były poziomu akademickiego. Przygotowania do konkursu rozpalały łącza internetowe do czerwoności, a kadrę inżynieryjną kombinatu przyprawiały o bezsenność, kiedy konsultowaliśmy z nimi naszą wiedzę” – informuje Anna Monczak Dyrektor Szkoły w Grębocicach.

Zmagania zawodników w półfinale odbywały się w formule zbliżonej do konkursu „Jeden z dziesięciu”. „Pierwszy etap Jakub zakończył z kompletem szans. W drugiej turze było już bardziej nerwowo. Z jedną szansą, atakowany przez rywali wykazał się stalowymi nerwami i dużą wiedzą. Jakub znalazł się wśród dziesięciu najlepszych i awansował do Wielkiego Finału” – dodaje Anna Monczak.

Do Finału zakwalifikowało się po 10 osób w dwóch kategoriach: podstawowej i gimnazjalnej. Wielki Finał odbędzie się w dniu największego święta górniczego – Barbórki – 4 grudnia 2014r. w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.