Młodzież głogowska i Minister Edukacji Narodowej o systemie oświaty

0
1198
2016.04.22. Głogów, PWSZ, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, IV Młodzieżowe Dni Polityki

W piątek 22 kwietnia w auli głogowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył się IV Głogowski Młodzieżowy Dzień Polityki. Uczniowie z Głogowa spotkali się z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską. Mieli okazję wziąć udział w debacie na temat bieżących problemów, związanych z ogólnie pojętą edukacją. Młodzi ludzie mówili o plusach systemu nauczania, ale też sugerowali potrzebę dokonania pewnych zmian.

2016.04.22. Głogów PWSZ, spotkanie młodzieży z Minister Edukacji Narodowej, IV Głogowski Młodzieżowy Dzień Polityki (2)W miniony piątek, 22 kwietnia, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie, odbył się IV Głogowski Młodzieżowy Dzień Polityki. Uczniowie z głogowskich szkół wzięli udział w debacie, w której uczestniczyli zaproszeni goście specjalni: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Minister Elżbieta Witek. Młodzież miała możliwość zadać nurtujące ich pytania, zgłosić uwagi dotyczące funkcjonowania systemu oświaty. Minister odpowiedziała na kilka z tych pytań. Opowiedziała również o zmianach, jakie Ministerstwo szykuje na nadchodzący rok.

Podczas spotkania z młodzieżą Minister Anna Zalewska opowiedziała o zmianach, jakie planowane są na nadchodzący rok w oświacie. Wspomniała między innymi o tym, że ulegnie zmianie podstawa programowa i podręczniki dla szkół. Zdaniem Minister te, z których korzysta obecnie młodzież, są zbyt infantylne. A. Zalewska mówi, że aby dokonać zmian w systemie edukacji, potrzebne są konsultacje społeczne. – Mam za sobą już kilkadziesiąt spotkań w różnych miejscach Polski. Rozmawiam z młodzieżą, z dziećmi i ich rodzicami, samorządowcami, nauczycielami i dyrektorami szkół – mówiła podczas debaty w Głogowskiej PWSZ Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Dodała, że zmienią się: podstawa programowa, podręczniki i finansowanie szkół. Zmienią się i zwiększą obowiązki nauczycieli. MEN chce wprowadzić system podwójnego wychowawstwa. – Nauczyciele mają uczyć, mają mieć czas dla was – zaznacza Minister.

Od 2017 roku nie będzie testów po VI klasie szkoły podstawowej. Minister A. Zalewska uważa, że testy były zupełnie bezsensowne, gdyż i tak każdy dostawał się do gimnazjum, a poza tym dostarczały dzieciom zbędnego stresu. Pieniądze zaoszczędzone na egzaminowaniu mają być przeznaczone na młodzież. Zdaniem MEN niż obecny demograficzny ma służyć temu, by uporządkować system edukacji. Zamierza skończyć przede wszystkim z klasami 37-osobowymi i z dwuzmianowością. – Nie może być czegoś takiego jak dwuzmianowość. Nikt tego nie rozumie. Jeżeli chcemy poważnie rozmawiać o tym, w jaki sposób nauczyciel ma mieć czas dla was, musi mieć ten czas od 8.00 do 15.00. Ten czas ma służyć też temu, żeby mógł sprawdzać klasówki w szkole i nie musiał ich zabierać do domu – mówi Minister Edukacji.

2016.04.22. Głogów PWSZ, spotkanie młodzieży z Minister Edukacji Narodowej, IV Głogowski Młodzieżowy Dzień PolitykiUczniowie mają zdawać “prawdziwą” maturę. Minister zapytana przez jednego ze słuchaczy co to oznacza, odpowiada, że matura ma być dostosowana do możliwości uczniów, których stać na wiele. Ma być nie tylko egzaminem z wiedzy, ale przede wszystkim egzaminem dojrzałości. Przyszłość gimnazjów z kolei zostanie przedstawiona przez MEN 27 czerwca w Toruniu.

MEN zamierza zmienić również zasady, dotyczące kwestii dokształcania nauczycieli. – Związki Zawodowe są tą kwestią bardzo zainteresowane. Mamy nadpodaż nauczycieli w Polsce. Dlatego musimy zadbać o tych nauczycieli, którzy są w systemie dziś, ponieważ będzie to system zamknięty dla nowych nauczycieli z powodu niżu demograficznego. Nauczyciel będzie miał obowiązek przez kilkadziesiąt godzin w roku się doskonalić. Jednocześnie musimy zadbać o to, by to doskonalenie było rzeczywiste i zapewnić na to środki. Doskonalenie ma odpowiadać systemowi – powiedziała portalowi TutajGLOGOW.pl Minister Edukacji Narodowej.