Ministerstwo doceniło pomysł

0
1218
2014-09-18 Muzeum Archeologiczno-Historyczne mah zamek (fot.P.Dudzicki) 01

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło wspólny pomysł muzealników z Głogowa i Goerlitz. Muzeum Archeologiczno-Historyczne otrzyma 100 tysięcy złotych na realizację wystawy Głogowianie 45. Uroczyste otwarcie wystawy w głogowskim muzeum zaplanowane jest na połowę października 2015 roku.

Pomysł wspólnej wystawy, organizowanej przez Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie oraz Muzeum Śląskie w Goerlitz zrodził się wiosną ubiegłego roku. Szczegóły zaczęły krystalizować się we wrześniu 2014 roku, kiedy to do Głogowa przyjechał Markus Bauer, dyrektor muzeum w Goerlitz.

– „Chcemy pokazać zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wydarzenia, które doprowadziły do wyjścia Niemców z Głogowa. Wyjścia, bo w tym przypadku trudno mówić o wypędzeniu, ponieważ po przekształceniu miasta w twierdzę ludność cywilna została usunięta przez Niemców. W Głogowie zaś pozostała tylko garstka mieszkańców, która wspomagała tutejszy garnizon. Chcemy też pokazać losy przypędzonych do miasta Polaków, których po przypędzeniu pilnowali Sowieci i ich polscy pomocnicy, którzy rządzili w mieście do 1948 roku. Chcemy pokazać ten trudny okres, a jednocześnie uzmysłowić Niemcom, że to nie Polacy chcieli zająć Śląsk, który w większości był zniszczony przez działania wojenne, pozostawiając na Wchodzie miasta niemal niezniszczone” – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor muzeum w Głogowie.

Okazją do zorganizowania wystawy Głogowianie 45 jest tegoroczna, siedemdziesiąta rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Na ekspozycję złożą się eksponaty ze zbiorów niemieckich oraz polskich muzeów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło wspólny pomysł muzealników z Głogowa i Goerlitz, przyznając 100 tysięcy złotych dotacji na to przedsięwzięcie.

– „Na podstawie koncepcji, która zrodziła się podczas rozmów w Goerlitz i w Głogowie, Jerzy Dymytryszyn przygotuje scenariusz wystawy. Wystawa będzie pokazywana zarówno w polskich, jak i w niemieckich muzeach. Na pewno zaprezentowana będzie w Muzeum Śląskim w Goerlitz. Będziemy chcieli pokazać ją także w Dreźnie i w Hanowerze, gdzie właśnie kończy działalność muzeum zorganizowane przez Glogauer Heimatbund.” – dodaje Lenarczyk.

Jak twierdzi Markus Bauer z muzeum w Goerlitz, wspólne przedsięwzięcie jest niezwykle ważne. Zarówno dla Niemców, jak i dla Polaków. – „Myślę, że jest to bardzo specjalny projekt. Do tej pory takie przedsięwzięcia nie były realizowane zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. To kontrowersyjny temat. W różny sposób jest on widziany przez Niemców i Polaków. Jestem jednak przekonany, że nasza dotychczasowa współpraca, doświadczenia oraz zaufanie jakie do siebie mamy, pozwoli nam zrealizować ten projekt” – mówił dyrektor Bauer podczas wrześniowego spotkania w głogowskim muzeum.

Prace nad wystawą już trwają. Jej uroczyste otwarcie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie zaplanowane jest na połowę października 2015 roku.