Letnia Akademia Kultury dobiega końca

0
2308
XV Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego

Powoli kończy się piętnasta Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego to impreza edukacyjna skierowana do młodzieży polskiej mieszkającej w kraju oraz na Kresach Wschodnich.

W tym roku motywem przewodnim Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego była setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej oraz konstrukcja narodów, jaka się po niej dokonała. Z tej okazji duża część wykładów poświęcona była właśnie tej tematyce, ale nie wyłącznie. Uczestnicy Akademii mieli okazję zwiedzić głogowskie fortyfikacje, uczestniczyli również w Przeglądzie Kultury Polskiej – Kresy, odwiedzili też głogowskie redakcje, w których dowiedzieli się, jaką rolę odegrały lokalne media w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

W tegorocznej Akademii uczestniczyło sześć dziewcząt z Litwy oraz troje Polaków, laureatów konkursów historycznych, których współorganizatorem było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Młodzież szybko odnalazła wspólny język – To było naprawdę ciekawe doświadczenie. Nie często mamy okazję spotykać się z Polakami, którzy żyją na dawnych Kresach – twierdzi Kacper Chomiak, zwycięzca konkursu ”1914 – Rekonstrukcja narodów Europy. Polska i Węgry w okresie I Wojny Światowej”.

Uczestnicy tegorocznej Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego właśnie wyjechali w trasę. Odwiedzą Warszawę, Wilno i Kowno. Wyjazd do tych miejscowości nie oznacza dla uczestników Akademii końca wykładów – będą one prowadzone podczas przejazdów autobusem, aby w pełni wykorzystać wspólnie spędzony czas i dowiedzieć się jak najwięcej. W Warszawie młodzież zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego, natomiast w Wilnie uczestnicy Akademii odwiedzą Górę Trzech Krzyży, Ostrą Bramę, Cmentarz na Rossie, Muzeum Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Wileński.

Jak mówi Renata Muraskaite z Wilna – To był dobrze spędzony czas. Były wykłady i codzienne, wspólne oglądanie filmów. Sporo się dowiedzieliśmy, zarówno o historii Polski, jak i jej współczesności. Poznaliśmy też ciekawych ludzi, naszych rówieśników i chyba to było najfajniejsze. Warto było wziąć udział w Akademii. Byłam tu pierwszy raz, ale mam nadzieję, że nie ostatni.

Tematem przewodnim ubiegłorocznej Akademii Kultury była 150 Rocznica Powstania Styczniowego, a jej uczestnikami była młodzież z Ukrainy, Litwy i Polski. Podczas zeszłorocznej edycji Akademii odbyło się spotkanie autorskie z udziałem Stanisława Sławomira Nicieja. Profesor Nicieja zaprezentował mieszkańcom Głogowa oraz uczestnikom Letniej Akademii Kultury i Języka filmy i książki poświęcone tematyce historycznej i kresowej.

Kolejna Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego odbędzie się już za rok.