Legnica w trójce najaktywniejszych samorządów

0
1143

Ranking został przeprowadzony przez Związek Powiatów Polskich i obejmował rok 2015. Legnica zajęła III miejsce wśród 65 miast będących na prawach powiatu.

To powód do dumy, bowiem w rankingu najaktywniejszych samorządów Legnica zdobyła 52 tys. punktów, zajmując tym samym trzecie miejsce oraz tytuł super powiatu.

Spośród dolnośląskich miast Legnica dostała najwyższą notę. Wśród krajowych konkurentów wyprzedziły nas tylko: Nowy Sącz i Rzeszów. Za nami były: Krosno, Dąbrowa Górnicza, Zabrze Piotrków Trybunalski, Chełm, Tarnów i Słupsk.

Legnica od lat w czołówkach

Legnica od wielu lat utrzymuje się w czołówkach rankingów. Ogólnopolski ranking najaktywniejszych powiatów i gmin jest organizowany od 15 lat. W roku 2014 i 2013 Legnicy przypadło zwycięstwo. Z kolei w 2012 oraz 2010 roku zdobyliśmy również III miejsce, w 2011 – IV, a w 2009 – VI miejsce.

W latach: 2006, 2007 i 2008 nasze miasto było na II miejscu.

Jakie kryteria uwzględniano w ocenie?

Samorządy klasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ze Związku Powiatów Polskich. Ocenie podlegają działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowanie jednostki samorządu terytorialnego. ZPP ocenia również rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocję rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych, prozdrowotnych, udzielanie pomocy społecznej, rozwiązań z zakresu edukacji, kultury, sportu, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Za co Legnica uzyskała punkty?

W 2015 roku nasze miasto uzyskało: 9 000 punktów za wykorzystane środki inwestycyjne, pochodzące ze źródeł zewnętrznych, 4 000 punktów za tworzone pracownie informatyczne, 1 000 punktów za środki finansowe pozyskane z krajowych źródeł zewnętrznych, 3 000 punktów za instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości, kolejne 3 000 punktów za wielkość wydatków na szkolenia, 2 920 p. za wspieranie rozwiązań ekoenergetycznych, 1 000 za działania podjęte na rzecz osób niepełnosprawnych oraz 1 500 punktów za stypendialne wspieranie zdolnej młodzieży.