Kwalifikacja wojskowa w Głogowie. Kto musi się stawić?

0
1003

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  oraz Obrony Narodowej kwalifikacje wojskowe rozpoczęły się 30 stycznia i potrwają do 28 kwietnia, w całej Polsce obejmą one około 220 tys. osób. WKU w Głogowie wyznaczyło termin od 19 lutego do 13 marca. Jakie roczniki obejmuje tegoroczny pobór do wojska i co przyszły kandydat powinien wiedzieć nim stawi się na Komisję Wojskową? Dziś w tej sprawie odbyła się w Starostwie Powiatowym w Głogowie konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli służb wojskowych, policji , Urzędu Miasta, a także prokuratury.

Warto zaznaczyć, że chociaż służba wojskowa w Polsce nie jest obowiązkowa, to na kwalifikacje musi stawić się każdy, kto otrzymał wezwanie. Niestawienie się na Komisję Wojskową grozi konsekwencjami karnymi i w świetle prawa traktowane jest jako przestępstwo.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji― mówi Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie ppłk dypl. Piotr Mielniczuk i dodaje― Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.

 Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18 rok życia.

 Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej  podlegają mężczyźni: 

  • Którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat (w tegorocznym poborze będzie to rocznik 1999)
  • podlegający stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, którzy wcześniej nie dopełnili tego obowiązku,
  • którzy ukończyli 18 rok życia i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej,
  • którzy zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności „B”), a okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, o ile nie ukończyli 24 roku życia,
  • którzy zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności „B”), a okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyli wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, o ile nie ukończyli 24 roku życia,

Na podstawie przeprowadzonych badań każdemu kandydatowi zostaje przypisana odpowiednia kategoria zdolności do służby wojskowej:

  •  „A” „zdolny do czynnej służby wojskowej”;
  • „B” „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju” ─ kategoria zdolności „B” oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w okresie do 24 miesięcy od dnia badania;
  • „D” „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej”
  • „E” trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są zobowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu, muszą zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości – celu okazania go wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta),
  • posiadaną dokumentację medyczną ─ w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej,
  • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy ─ w celu przedstawienia jej wojskowemu komendantowi uzupełnień,
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki – celu przedstawienia ich wojskowemu komendantowi uzupełnień,

Powiatowa Komisja Lekarska w Głogowie obejmuje działaniem: miasto Głogów oraz gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice.

Badania Wojskowej Komisji Lekarskiej odbędą się w budynku Przychodni Specjalistycznej ZOZ mieszczącej się przy ul. Kościuszki 15a w Głogowie.

W terminie od 19 lutego do 13 marca 2018 roku Komisja będzie pracować w godzinach od 9.30 do 15.00.