Koniec z wycinką drzew bez zezwolenia – nowe przepisy już obowiązują

0
1247

Dobre wieści dla miłośników przyrody. Kontrowersyjna ustawa ministra środowiska Jana Szyszko właśnie została zmieniona. Przede wszystkim skończyło się wycinanie drzew z własnych posesji bez zezwolenia. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację.

Nowe prawo już działa

Zmiany dotyczą zwłaszcza osób fizycznych i już obowiązują na terenie całej Gminy Głogów. Od teraz konieczne jest zgłoszenie zamiaru ścięcia drzewa, jeżeli jego obwód mierzony na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew

Zgłoszenie o wycince powinno zawierać:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy
  • oznaczenie nieruchomości z której drzewo ma być usunięte
  • rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości

Będą sprawdzać czy ścięcie drzewa jest konieczne

Już w kwietniu było wiadomo, że wprowadzona właśnie nowelizacja umożliwi dokładną weryfikację czy ścięcie drzewa jest konieczne, czy nie. Jak to będzie wyglądało w praktyce? W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia Wójt Gminy, za pośrednictwem pracownika urzędu, dokonuje oględzin ustalając nazwę gatunku drzewa oraz obwód pnia na wysokości 5 cm.

W terminie 14 dni od dnia oględzin Wójt Gminy może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw dla wycinki. Jeżeli jednak w terminie 2 tygodni Wójt Gminy nie wniesie sprzeciwu można usunąć drzewo (na zasadzie tzw. milczącej zgody).

Od wizyty urzędnika jest 6 miesięcy na usunięcie drzewa, jeżeli po upływie tego terminu drzewo lub krzewy nie zostaną usunięte wówczas należy ponownie zgłosić chęć jego wycięcia i powtórzyć całą procedurę.

Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wnioskodawca wystąpi o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosło usunięte drzewo, wówczas Wójt Gminy – uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin – nakłada na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

Kary za nieprzestrzeganie nowego prawa

Usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu, w jakim Wójt Gminy może wnieść sprzeciw, lub pomimo sprzeciwu Wójta Gminy oraz bez wymaganego zezwolenia, w przypadkach gdy jest ono wymagane obarczone jest administracyjną karą pieniężną! Zarówno wysokość kar, jak i wysokość opłat za usunięcie drzewa zostanie ustalona przez Ministra Środowiska.